Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Lepsza technologia łożysk kulkowych dla większego bezpieczeństwa lotniczego

Uszkodzenie samolotowych łożysk kulkowych, które muszą pracować w coraz trudniejszych warunkach z uwagi na coraz mocniejsze silniki, może prowadzić do konieczności awaryjnego lądowania. Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył prototypy łożysk o zwiększonej trwałości, które mogą rozwiązać ten problem.
Lepsza technologia łożysk kulkowych dla większego bezpieczeństwa lotniczego
Do najważniejszych elementów zabezpieczających szybkowaru należy zawór, który uwalnia nadmiar ciśnienia, obniżając temperaturę i przywracając możliwość bezpiecznego używania urządzenia. Zawory te są powszechnie stosowane w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach, w tym w samolotach. Tak zwane zawory upustowe zmniejszają ciśnienie w instalacjach rurowych i układach chłodzenia powietrza.

Wzrost mocy silników, skutkujący silnymi drganiami i podwyższonymi temperaturami pracy, powoduje, że w pobliżu jednostki napędowej panują coraz bardziej ekstremalne warunki. Szybkie zużywanie sie łożysk kulkowych, których zadaniem jest zmniejszenie tarcia między osiami i ruchomymi podzespołami, prowadzi przez to do częstych awarii.

Awarie te mogą skutkować rozszczelnieniem kabiny i koniecznością natychmiastowego lądowania na najbliższym lotnisku. Oprócz zagrożenia dla pasażerów i załogi, zdarzenia takie pociągają za sobą poważne koszty ekonomiczne związane z przestojami, czynnościami konserwacyjnymi i zmianami w rozkładzie lotów. Cierpi na nich także wizerunek publiczny i pozycja rynkowa firm.

Europejscy naukowcy zajęli się tym problemem w ramach finansowanego ze środków UE projektu "Nowa generacja łożysk samolotowych do pracy w ekstremalnych warunkach" (Bearings). Wykorzystując najnowsze techniki modelowania, badacze starali się zidentyfikować innowacyjne materiały i opracować odpowiednie technologie pozwalające zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo łożysk używanych w układach upustowych i pomocniczych jednostkach napędowych.

Określili także mechanizmy odpowiedzialne za szybkie zużywanie się powierzchni łożysk kulkowych, dzięki czemu mogli wybrać materiały i metody ich obróbki wymagane do zwiększenia wytrzymałości.

W ramach projektu Bearings stworzono innowacyjne prototypy łożysk, dające nadzieję na wydłużenie okresu eksploatacji podzespołów, których uszkodzenia grożą gwałtownym rozszczelnieniem kabiny i koniecznością awaryjnego lądowania.

Wprowadzenie tych stosunkowo małych części na rynek powinno przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności europejskiego przemysłu lotniczego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę