Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

NOVELQ — Wynik w skrócie

Project ID: 15710
Źródło dofinansowania: FP6-FOOD
Kraj: Niderlandy

Żywność przyszłości

Zestaw nowych rozwiązań w zakresie przetwarzania i pakowania żywności na bazie owoców i warzyw pomoże wydłużyć jej okres trwałości, wywierać mniejszy wpływ na środowisku i zachować wartości odżywcze.
Żywność przyszłości
W miarę rozrastania się światowej populacji i wzrostem popytu na żywność wysokiej jakości, UE szuka sposobów na dostarczanie obywatelom bezpiecznych, świeżych i wartościowych produktów spożywczych. W ramach projektu finansowanego przez UE "Nowe technologie przetwarzania na rzecz produkcji i dystrybucji bezpiecznej i wysokiej jakości żywności" (Novelq) przystąpiono do projektowania nowych technologii przetwarzania i poprawy jakości, a także zwiększenia wartości produktów spożywczych w Europie.

Założeniem projektu było bezpieczne wydłużenie okresu trwałości żywności wegetariańskiej, z naciskiem na tradycyjną kuchnię europejską, a jednocześnie zachowanie konsystencji, smaku, wartości odżywczych i zapachu produktów w możliwie jak największym stopniu. Kolejnym założeniem było udoskonalenie przyjaznych dla środowiska innowacyjnych technologii przetwórczych, które pozwoliłyby na zmniejszenie ilości odpadów, oszczędność energii, a także ulepszenie systemów pakowania.

Projekt Novelq oparto na holistycznej strategii, która uwzględnia każdy etap łańcucha żywnościowego i koncentruje się na pokonaniu trudności w realizacji badań i osiąganiu postępów. W ramach projektu opracowano bazę danych obejmującą nowe technologie przetwarzania i materiały opakowaniowe, badając zmiany w żywności przetwarzanej takimi metodami, jak wysokie ciśnienie (HP), pulsacyjne pole elektryczne (PEF) i plazma zimna.

Jednocześnie, zbadano nastawienie konsumentów do nowych technologii przetwórczych i zaobserwowano m. in., że preferują oni sok owocowy przetwarzany metodami PEF i HP od tego poddanego pasteryzacji. Odkryto także, że dla konsumentów generalnie bardziej atrakcyjny jest sok przetwarzany metodą HP niż PEF i że nowe określenie "mikroimpuls" brzmi bardziej zachęcająco niż złowieszcze "pulsacyjne pole elektryczne".

Podsumowując, w ramach projektu Novelq poczyniono wielkie kroki w kierunku zidentyfikowania wpływu powłok jadalnych, przetwarzania termicznego HP, plazmy zimnej i PEF na jakość i bezpieczeństwo żywności. Udoskonalono technologię przetwarzania, pozwalając lepiej zrozumieć funkcjonalne i strukturalne właściwości związane z materiałami opakowaniowymi, a także odpowiednie interakcje opakowanie-produkt związane z określonymi polimerami.

Badanie przyniesie mile widziane korzyści związane z okresem trwałości żywności, wpływem na środowisko i rozwojem przemysłu, pomagając branży spożywczej spełnić oczekiwania społeczeństwa XXI w.

Powiązane informacje

Tematy

Food
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę