Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

POLYTECT — Wynik w skrócie

Project ID: 26789
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Włochy

W oczekiwaniu na nadchodzącą katastrofę

Rola włókien wzmacniających nie ogranicza się obecnie jedynie do wzmacniania struktur. Naukowcy finansowani ze środków UE wdrożyli właśnie technologię czujników w materiałach wykorzystywanych do ochrony budynków i gleby przed klęskami żywiołowymi. Ma to na celu umożliwienie prewencyjnej "konserwacji" budynków i gleby.
W oczekiwaniu na nadchodzącą katastrofę
Wzmacnianie struktur włóknami tekstylnymi staje się powszechną praktyką. Włókna są wykorzystywane do ochrony budynków przed trzęsieniami ziemi, do ochrony gleby i innych struktur przed obfitymi opadami, a także do zabezpieczenia dróg przed uszkodzeniami związanymi z oddziaływaniem przewożonych ładunków i klęsk żywiołowych.

Dzięki projektowi "Wielofunkcyjne techniczne włókna tekstylne do walki z zagrożeniami naturalnymi" (Polytect) europejskie konsorcjum wprowadziło istotne zmiany w geowłókninach. Korzystając z niedawno poczynionych postępów w badaniach materiałowych, zespół Polytect stworzył prawdziwie wielofunkcyjne włókniny. Naukowcy opracowali nowoczesne czujniki, techniki przetwarzania danych i kleje. Technologia zastosowana w materiałach Polytect ma na celu dostarczenie informacji dotyczących nacisku, deformacji, poziomu wody i środowiskowych zanieczyszczeń chemicznych. Geowłókniny pozwalają również na monitorowanie stanu struktur (SHM) w celu wykrywania defektów strukturalnych i podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Funkcjonalność i wydajność produktu została oceniona na podstawie szeregu testów terenowych przeprowadzonych na strukturach kamiennych i w obrębie lokacji geotechnicznych.

Komercjalizacja technologii Polytect pozwoli inżynierom na przeprowadzenie prewencyjnych działań konserwacyjnych w razie wykrycia potencjalnego zagrożenia. Do tej pory specjaliści mogli tylko mieć nadzieję, że zbudowane przez nich struktury wytrzymają w razie katastrofy – teraz będą mogli to sprawdzić.

Mimo że włókniny wzmacniające są stosowane od jakiegoś czasu, dopiero dzięki projektowi Polytect ich rozwój wkroczył w zupełnie nową fazę.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę