Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

FLUTRAIN — Wynik w skrócie

Project ID: 44212
Źródło dofinansowania: FP6-POLICIES
Kraj: Włochy

Nauczyć się diagnozowania i postępowania w przypadkach epidemii ptasiej grypy

Konsorcjum naukowców podjęło współpracę, aby zwiększyć możliwości radzenia sobie z wybuchami epidemii ptasiej grypy w krajach objętych ryzykiem. Dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i materiałami diagnostycznymi powinno pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.
Nauczyć się diagnozowania i postępowania w przypadkach epidemii ptasiej grypy
W przeszłości ptasia grypa (AI) – wywołana przez wirus H5N1 – dotykała jedynie ptaków. Na początku 1997 r., niebezpieczna mutacja sprawiła, że wirus po raz pierwszy zaczął zarażać ludzi.

Od tamtej pory setki osób z wielu krajów zostało zakażonych i niemal połowa z nich zmarła. Choć wszystko wskazuje na to, że wirus nie jest przenoszony między ludźmi, to jest on wysoce zakaźny dla osób mających kontakt z zakażonymi ptakami.

Ptasia grypa może spowodować pandemię, tj. globalną epidemię. Podobnie jak jest to w przypadku niemal każdej trudności w życiu, dostęp do właściwych informacji w odpowiednim czasie oraz adekwatnego szkolenia na wypadek sytuacji awaryjnych stanowi klucz do rozwiązania problemu.

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie europejskie konsorcjum zainicjowało finansowany przez UE projekt Flutrain ("Training and technology transfer of avian influenza diagnostic and disease management skills"). Wśród założeń projektu znalazło się zapewnienie najnowocześniejszej technologii diagnostycznej i zarządzania chorobą w krajach przystępujących i tych objętych współpracą międzynarodową (INCO), w których jej brakuje.

Zespół składał się z 11 członków i 8 partnerów w tym zarówno szkolących, jak i szkolonych. Poczyniono znaczące postępy, a naukowcy przeprowadzili dwa warsztaty z udziałem ekspertów ds. ptasiej grypy. Wydarzenia te umożliwiły przekazanie cennych porad i specjalistycznej wiedzy na temat diagnozowania i zarządzania. Po warsztatach zorganizowano szkolenie w laboratoriach partnerskich, którego celem było uzyskanie praktycznego doświadczenia, a także udostępniono płyty CD z podsumowaniem najistotniejszych informacji.

Opracowano stronę internetową, aby zapewnić uczestnikom i opinii publicznej dostęp do aktualnych informacji. Ponadto udostępniono sesje szkoleniowe i fora online dla szkolących i szkolonych.

Konsorcjum zaplanowało dostarczenie nowych niedrogich narzędzi diagnostycznych, a także środków chemicznych niezbędnych do testów i analiz. Ponadto, celem konsorcjum było wykorzystanie części funduszy w sposób obustronny w ramach specjalnych misji wsparcia dotyczących kwestii ptasiej grypy.

Flutrain to ważny krok w zapobieganiu ewentualnej pandemii w razie rozprzestrzeniania się tej choroby. Dzięki projektowi Flutrain, kraje przystępujące oraz INCO, dysponujące teraz odpowiednią wiedzą i zasobami, z pewnością znajdą się w lepszym położeniu w razie konieczności radzenia sobie z wybuchem ptasiej grypy.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę