Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SAFEVEND — Wynik w skrócie

Project ID: 508402
Źródło dofinansowania: FP6-SME

Czystsze, bardziej ekologiczne maszyny do sprzedaży napojów

Po kolejnych przypadkach skażenia automatów do sprzedaży napojów UE wsparła inicjatywę mającą na celu zmianę rozwiązań stosowanych w takich urządzeniach, tak aby były bardziej higieniczne i przyjazne dla środowiska.
Czystsze, bardziej ekologiczne maszyny do sprzedaży napojów
Teoretycznie automaty do sprzedaży napojów, które mieszają skoncentrowane produkty z wodą, są wygodne i efektywne kosztowo. Bytujące w urządzeniu bakterie mogą być jednak przyczyną zatruć pokarmowych, będących coraz poważniejszym problemem, biorąc pod uwagę szybko rosnącą popularność takich automatów.

Aby temu zaradzić, uczestnicy finansowanej ze środków UE inicjatywy zaprojektowali czystsze I zdrowsze automaty sprzedające. Celem projektu było stworzenie automatów oferujących wysokiej jakości soki owocowe, z uwzględnieniem wartości odżywczych, higieny żywnościowej I zużycia energii.

Badacze rozpoczęli od rozpoznania I monitorowania rozwoju bakterii w istniejących urządzeniach, tak aby móc zaprojektować systemy wolne od drobnoustrojów. Przygotowano cele I parametry techniczne dla dużo bezpieczniejszego produktu, nie tylko pod względem wyeliminowania skażeń, ale także lepszych wartości odżywczych.

Cele, jakie wyznaczyli sobie autorzy projektu, były bardzo ambitne: pomóc Europie osiągnąć pozycję światowego lidera na tym rynku, przy czym należy pamiętać, że w USA I Japonii także trwają prace nad rozwojem bardziej nowoczesnych automatów. Innym celem SAFEVEND było tworzenie miejsc pracy w tej nowej gałęzi przemysłu oraz poprawa czystości środowiska poprzez znaczące zmniejszenie zużycia energii przez automaty.

Konstruktorom udało się zaprojektować różne podzespoły nowego systemu I przetestować je z dobrym wynikiem, uzyskując w pełni sprawny, bardzo higieniczny prototyp. Opatentowanie I zastosowanie tej technologii może oznaczać początek nowej ery automatów do sprzedaży napojów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę