Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Tanie i szybkie wykrywanie trujących glonów

Trujące glony zagrażają gospodarce, środowisku i zdrowiu publicznemu regionów nadmorskich. Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował niskokosztowe urządzenie przenośne do wykrywania trujących glonów, które może przydać się zarówno hodowcom ryb, urzędom kontroli, jak i organizacjom turystycznym.
Tanie i szybkie wykrywanie trujących glonów
Trujące glony żyjące w wodach przybrzeżnych stanowią poważne fizyczne zagrożenie dla ryb i skorupiaków i ich siedlisk, a ponadto mogą powodować infekcje skórne u osób kąpiących się i zatrucia pokarmowe u osób spożywających skażone ryby.

Skutki dla gospodarki i zdrowia publicznego tych alg są coraz poważniejsze ze względu na zwiększone występowanie glonów powodowane działalnością człowieka. Ponadto, trujące są już bardzo małe ilości substancji wydzielanych przez glony.

Obecne metody wykrywania trujących glonów są niedoskonałe i nie oferują tanich i szybkich środków pozwalających wykorzystać techniki molekularne do odróżniania, podobnych do siebie pod względem budowy, odmian toksycznych i nietoksycznych.

Badacze uczestniczący w projekcie "Opracowanie bioczujnika rRNA do wykrywania trujących glonów" (ALGADEC) zbudowali przenośne urządzenie wykorzystujące połączenie metod molekularnych i elektrochemicznych do analizy in situ koncentracji trujących glonów.

Urządzenie oparte jest na elektrochemicznym czujniku rRNA, który wytwarza prąd elektryczny proporcjonalnie do ilości rRNA specyficznego dla toksycznych glonów.

Dzięki temu przenośne urządzenie jest tanie, pozwala uzyskać natychmiastowe wyniki i może być w łatwy sposób używane na przykład przez hodowców ryb, kontrolerów jakości wody i organizacje turystyczne.

Komercjalizacja urządzenia ALGADEC powinna mieć dużo znaczenie dla europejskiego przemysłu owoców morza, turystyki I zdrowia publicznego. Ponadto, zastosowanie tej metody do wykrywania innych patogenów może mieć dalekosiężne skutki dla wielu innych sektorów gospodarki.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę