Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Napromieniowanie gleby mikrofalami dla bardziej ekologicznego rolnictwa

Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył nową tanią i efektywną energetycznie metodę likwidacji szkodników i innych patogenów w glebie rolnej. Osiągnięcie to ma ważne implikacje dla zyskowności sektora rolnictwa oraz dla bezpieczeństwa konsumentów i środowiska.
Napromieniowanie gleby mikrofalami dla bardziej ekologicznego rolnictwa
W przemyśle rolnym stosuje się szereg metod pozwalających pozbyć się z gleby szkodników, patogenów, chwastów i robaków. Jedną z najbardziej skutecznych, najtańszych i najprostszych metod jest fumigacja (rozpylanie trujących oparów) wykorzystująca bromek metylu.

Około 20 lat temu bromek metylu uznano za szkodliwy dla warstwy ozonowej i obecnie jego stosowanie jest zabronione w całej UE.

Ostatnio naukowcy zaczęli interesować się możliwością stosowania napromieniowania gleby mikrofalami z zakresu 950 MHz – 2450 MHz. Większość dostępnych systemów mikrofalowych nie była jednak wystarczająco wydajna energetycznie, aby można było stosować tę technologię.

Europejscy badacze biorący udział w projekcie "System mikrofalowy do dezynfekcji gleby jako alternatywa wobec bromku metylu" (MICRODIS) starali się zbudować skuteczny system fumigacji, wykorzystujący konwencjonalne maszyny rolnicze do usuwania ziemi oraz zamkniętą komorę do fumigacji, co pozwala na natychmiastowe wykorzystanie gleby do uprawy.

Oprócz efektywności energetycznej, głównymi celami projektu były: redukcja kosztów, przyjazność systemu dla użytkownika, bezpieczeństwo dla środowiska I pracowników oraz wyeliminowanie szkodliwych skutków dla składników odżywczych I materii organicznej niezbędnej do rozwoju roślin uprawnych.

Zespół projektu MICRODIS stworzył maszynę do zbierania gleby, modyfikując istniejące urządzenia, oraz system umożliwiający ponowne ułożenie ziemi na polu lub w szklarni. Ponadto zbudowano system do mikrofalowej fumigacji przetwarzający od 3 do 4 ton ziemi na godzinę przy zużyciu 20 kW energii – czyli zaledwie 5 razy więcej niż zużywa suszarka do ubrań w takim samym czasie.

Komercjalizacja systemu MICRODIS pozwoli poszerzyć stosowanie zrównoważonych praktyk rolniczych, zwiększy konkurencyjność sektora rolnictwa I przyczyni się do ochrony zdrowia konsumentów I środowiska.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę