Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

DOLFIN — Wynik w skrócie

Project ID: 508682
Źródło dofinansowania: FP6-INNOVATION
Kraj: Hiszpania

Wzmocnione ryżem i bawełną tworzywa sztuczne dla hydroponiki

Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował nowe kompozytowe tworzywa sztuczne z wykorzystaniem odpadów rolnych jako wypełniaczy, uzyskując tanie i wytrzymałe konstrukcje dla hydroponiki. Wyniki prac mają duże znaczenie dla zrównoważonej i konkurencyjnej hydroponiki, jak i dla innych sektorów zajmujących się wytwarzaniem elementów z tworzyw sztucznych do zastosowania w zróżnicowanych warunkach pogodowych.
Wzmocnione ryżem i bawełną tworzywa sztuczne dla hydroponiki
Wykorzystywane w hydroponice konstrukcje, będące w ciągłym kontakcie z wodą, narażone są na częste uszkodzenia mechaniczne, a jeśli są wykonane z drewna, nierzadko gniją. Przykładami takich konstrukcji są platformy do hodowli mięczaków, pływające urządzenia do hodowli morskiej ryb czy zbiorniki do lądowej hodowli ryb (klatki).

Europejscy badacze biorący udział w projekcie DOLFIN pracowali nad stworzeniem innowacyjnych konstrukcji z tworzyw sztucznych, wzmocnionych wypełniaczami pochodzenia roślinnego, które zapewniłyby lepsze właściwości mechaniczne, niższe koszty i możliwości 100% recyklingu.

Obecnie odpady rolne są wykorzystywane w stopniu marginalnym, a ich spalanie jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Badacze starali się wykorzystać włókna bawełny i łupiny ryżowe jako wypełniacze pozwalające uzyskać ekologiczne i trwałe tworzywa sztuczne alternatywne wobec obecnie stosowanych materiałów drewnianych, metalowych i niewzmocnionych materiałów plastikowych, a przy tym konkurencyjne cenowo.

Głównym przedmiotem badań były kompozytowe tworzywa sztuczne, które można by wykorzystać do budowy innowacyjnych platform do hodowli mięczaków, a także jako alternatywne materiały wobec metali i plastiku niewzmocnionego w istniejących konstrukcjach klatek.

Opracowano trzy różne kompozytowe tworzywa sztuczne. Dwa z nich, oparte na włóknach bawełnianych, użyto do wytłaczania rur i formowania wtryskowego. Trzeci związek, wykorzystujący wypełniacz z łupin ryżowych, zaprojektowano pod kątem elementów pomocniczych konstrukcji stosowanych w hydroponice.

Testy produktów w warunkach przemysłowych wykazały, że nowe platformy do hodowli mięczaków charakteryzują się większą wydajnością niż dostępne na rynku produkty. Oprócz tego, dokonano optymalizacji konstrukcji pomocniczych klatek pod kątem norweskich norm, w oparciu o europejskie i amerykańskie dane środowiskowe oraz zgodnie z wymogami Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO).

Analiza ekonomiczna, uwzględniająca cechy ekologiczne i wydajnościowe, także przyznała pierwszeństwo nowym rozwiązaniom w stosunku do metod konwencjonalnych, i to przy konkurencyjnej cenie.

Komercjalizacja wyników projektu DOLFIN powinna przyczynić się do zwiększenia zrównoważenia I zyskowności hydroponiki. Ponadto, stworzone technologie mogą znaleźć szerokie zastosowanie na przykład w małej architekturze, wyposażeniu placów zabaw czy konstrukcjach plażowych, przekładając się na większą konkurencyjność wielu branż.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę