Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ENF2005 — Wynik w skrócie

Project ID: 518388
Źródło dofinansowania: FP6-NMP

Wsparcie UE w zakresie badań nad nanotechnologią stosowaną w opiece zdrowotnej

Podczas konferencji EuroNanoForum 2005 zostały zaprezentowane nowe osiągnięcia w dziedzinie nanotechnologii, które mogą pomóc w opracowaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie zdrowia i opieki zdrowotnej w Europie.
Wsparcie UE w zakresie badań nad nanotechnologią stosowaną w opiece zdrowotnej
Konferencje EuroNanoForum stanowią nową serię spotkań ukierunkowanych na promowanie rozwoju badań w zakresie nanotechnologii oraz jej możliwych zastosowań w medycynie. Konferencja zorganizowana w 2005 r. nosiła tytuł "Nanotechnology and the Health of the EU Citizen in 2020" (Nanotechnologia i zdrowie obywateli UE w 2020 r.) i odbyła się w Edynburgu w dniach 5–9 września 2005 r.

W ramach działania wspomagającego (SSA) ENF2005 ("EuroNanoForum2005 - Nanotechnology and the health of the EU citizen in 2020") UE sfinansowała piąty dzień konferencji EuroNanoForum 2005.

Wzorując się na sukcesie konferencji z 2002 r., format spotkań w 2005 r. uwzględniał warsztaty na żądanie, debaty publiczne, fora oraz konferencje obrazujące najnowsze osiągnięcia w dziedzinie. Warsztaty na żądanie skupiały się na tematach zaproponowanych przez właściwe organizacje i grupy.

Podczas publicznej debaty, którą poprowadziła Susan Watts, redaktor naukowy BBC Newsnight, zaprezentowano potencjalne korzyści nanomedycyny.W dyskusji uczestniczyło czterech ekspertów z różnych dziedzin, którzy zwięzłe przedstawili potencjał swojego obszaru. Następnie eksperci opowiedzieli na pytania słuchaczy. Głównym celem było zaprezentowanie obrazu nanomedycyny w prasie i uzyskanie odpowiedzi na pytania naukowe dotyczące poszczególnych technologii.

Przeprowadzono ustne i plakatowe prezentacje na temat nauki związanej z nanotechnologią oraz korzyści, jakie nanotechnologia może przynieść obywatelom do 2020 r. Podsumowując, podczas konferencji EuroNanoForum 2005 przedstawiono potencjał nanotechnologii w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z wyzwaniami starzejącej się populacji, wczesnej diagnozy oraz potencjalnych leków na raka, chorobę sercowo-naczyniową oraz choroby zapalne.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę