Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Umacnianie afrykańskich sieci badawczych w zakresie rolnictwa

W ramach wspieranego ze środków UE projektu skupiono się na umocnieniu sojuszy między doświadczonymi a wyłaniającymi się podmiotami na afrykańskiej scenie rolnej.
Umacnianie afrykańskich sieci badawczych w zakresie rolnictwa
Pomimo obfitości zasobów naturalnych Afryki subsaharyjskiej (SSA), brak zasobów technicznych i naukowych przyczynia się do spadku gospodarczego i obniżenia standardów życia. To samo dotyczy rolnictwa.

Celem finansowanego ze środków UE projektu SARNISSA ("Sustainable aquaculture research networks in sub Saharan Africa") było zbudowanie zrównoważonej sieci badań w dziedzinie rolnictwa między Afryką a Europą. W skład konsorcjum projektu weszło grono ekspertów interdyscyplinarnych z Afryki, USA, Azji i Europy.

Partnerzy projektu SARNISSA zidentyfikowali najważniejsze osoby, które przyczyniły się do rozwoju produkcji rolnej lub badań w tym zakresie. Następnie partnerzy przystąpili do współpracy z tymi osobami i pomogli im w realizacji dalszych badań i działań na skalę komercyjną. Zespół SARNISSA zdołał także zidentyfikować i powiązać ze sobą te osoby, które mogły nawiązać współpracę przynoszącą obopólne korzyści.

W czasie trwania projektu zorganizowano szereg warsztatów i programów szkoleniowych, które pozwoliły wyłonić kolejne osoby zainteresowane uczestnictwem w rozwijającej się sieci rolnej. Przed zakończeniem projektu, zespół SARNISSA mógł się poszczycić siecią liczącą ponad 2000 członków i stworzeniem portfolio 35 zleconych studiów przypadku. Strona internetowa projektu stanowi wyjątkową, obszerną bazę informacji, publikacji i list kontaktów do wszystkich zainteresowanych stron.

Patrząc wprzód, koordynatorzy badają różne potencjalne plany i struktury organizacyjne. W czasie trzech i pół roku realizacji projektu, projekt z powodzeniem stworzył potężną sieć zrzeszającą tysiące specjalistów z różnych dziedzin zainteresowanych rozwijającym się sektorem rolnym w Afryce.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę