Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Konferencja międzynarodowa w sprawie badań powietrznych

Pomiary dokonane przez samoloty do badań atmosferycznych zaopatrują naukowców monitorujących zmiany klimatu w wyjątkowe i niezwykle cenne dane. Zespół projektu ICARE-2010 zorganizował międzynarodową konferencję w sprawie badań powietrznych na rzecz środowiska.
Konferencja międzynarodowa w sprawie badań powietrznych
Zmiana klimatu i zanieczyszczenie środowiska stanowią globalny problem, który przykuwa znaczną uwagę ekonomistów, decydentów, polityków i opinii publicznej. Pierwsza międzynarodowa konferencja w sprawie badań powietrznych na rzecz środowiska (ICARE-2010) została zorganizowana w 2010 r., by umożliwić wszystkim naukowcom zaangażowanym w badania powietrzne wymianę doświadczeń. Założeniem projektu ICARE-2010 ("International conference on airborne research for the environment") było ułatwienie współpracy między naukowcami zaangażowanymi w badanie Ziemi a inżynierami, decydentami i opinią publiczną.

Członkowie projektu zorganizowali spotkanie, przekształcając hangary, by przygotować w nich stanowiska i sale konferencyjne, a także samoloty i aparaturę, a następnie zainstalowali statyczną wystawę o tematyce lotniczej na polu startowym. Zorganizowali także loty interkalibracyjne we współpracy ze służbą kontroli ruchu lotniczego (ATC), by znormalizować wyposażenie do badań Ziemi. Zespół przygotował transmisję wideo w czasie rzeczywistym i łącza do przesyłu danych między samolotem a lotniskiem, aby zaprezentować w czasie rzeczywistym dane uzyskane w ramach doświadczenia badawczego.

Konferencja okazała się szczególnie przydatna dla gości z krajów, które nie dysponują samolotami do prowadzenia badań Ziemi. Operatorzy samolotów po raz pierwszy skorzystali z wyjątkowej możliwości interkalibracji swoich systemów. Eksperci akademiccy w dziedzinie pomiarów powietrznych mieli doskonałą okazję do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie dobrych praktyk, dzięki zorganizowaniu warsztatów eksperckich. Konferencja może również przynieść korzyści zwykłym obywatelom, którzy mieli okazję wejść na pokład stojącego na ziemi samolotu badawczego i obejrzeć prawdziwe loty badawcze, by dowiedzieć się więcej o najnowocześniejszych technikach badań Ziemi.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę