Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Mikroskopy 3D w skali nano

W takich chorobach, jak nowotwory złośliwe, szybka, wiarygodna i dokładna diagnoza jest niezwykle istotna. . Obrazowanie medyczne jest ważnym narzędziem w diagnostyce, niestety w konwencjonalnych mikroskopach świetlnych trudno ustabilizować obraz przy większych powiększeniach.
Mikroskopy 3D w skali nano
Finansowany przez UE projekt "Resolution enhanced microscopy for medical diagnostics" (REMEDI) miał za zadanie stworzenie stabilnego mikroskopu 3D, umożliwiającego uzyskanie dobrej rozdzielczości w skali nanometrowej. Naukowcy pracowali nad zwiększeniem stabilności poprzez zagwarantowanie stałej temperatury wszystkich elementów urządzenia lub systemu informacji zwrotnej, umożliwiającego korygowanie ustawień w czasie rzeczywistym.

Udało się w projekcie REMEDI stworzyć koncepcję skutecznego udoskonalenia mikroskopu. Podstawą sukcesu było między innymi zastosowanie materiałów o dobrych zdolnościach tłumienia drgań i minimalnym lub podobnym poziomie rozszerzalności cieplnej. Te cechy w znaczącym stopniu ograniczyły krótkoterminowy brak stabilności.

Aby poprawić dokładność i skrócić czas pozyskiwania wyników, zintegrowano kamery w technologii układów CMOS do zastosowań naukowych (sCMOS) z dopasowanymi do danego zastosowania schematami odczytu wyników. Duży chip kamery sCMOS umożliwia wyświetlanie obok siebie dwóch obrazów z dokładnością położenia w poziomie sięgającą 20 nanometrów.

Walidację tych metod przeprowadzono z powodzeniem na przykładzie dwóch zastosowań mikroskopu. Przeprowadzono badania z dziedziny patologii diagnostycznej i eksperymentalnej raka piersi oraz immunologii guza z komórek układu chłonnego.

Wprowadzenie tego systemu mikroskopii na rynek zrewolucjonizuje medycynę, umożliwiając diagnostykę kliniczną na bazie analizy komórek i wczesne wykrywanie chorób, w tym nowotworów złośliwych. Obecnie można badać istotne interakcje i procesy molekularne, aby identyfikować warianty chorobowe i dostosowywać leczenie do indywidualnych potrzeb.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Obrazowanie medyczne, diagnoza, nowotwór złośliwy, mikroskop świetlny, lokalizowanie pojedynczych cząsteczek
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę