Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Obfite dostawy energii z morza

Naukowcy przystąpili do badania odnawialnej energii z wiatru, fal i pływów, opracowując jednocześnie narzędzia oceny i zalecenia normalizacyjne.
Obfite dostawy energii z morza
UE aktywnie przyczynia się do opracowywania programów wspomagających źródła energii odnawialnej jako alternatywę dla spalania paliw kopalnych. Surowe środowisko oceaniczne i głębokomorskie to bogactwo potężnych wiatrów, fal i pływów, których energia mogłaby być wykorzystana do zmniejszenia zależności od konwencjonalnych form energii.

Platformy wielofunkcyjne do przechwytywania odnawialnej energii morskiej (MRE) to raczkująca technologia, która jednak daje wielką nadzieję na przyszłość. Aby zainicjować ich rozwój finansowani przez UE naukowcy przystąpili do projektowania i optymalizowania narzędzi, skupiając się na integracji systemu i redukcji kosztów. Projekt MARINA PLATFORM ("Marine renewable integrated application platform") łączy ponad 40 lat doświadczenia w inżynierii głębokowodnej, uzyskanego w ramach wydobycia ropy i gazu w Europie, z najnowocześniejszymi koncepcjami eksploatacji siły wiatru i fal na morzu.

W pierwszym okresie realizacji projektu zidentyfikowano ponad 90 nowych koncepcji wielofunkcyjnych platform wykorzystujących wiatr, fale i pływy. W drugim okresie sprawozdawczym spośród koncepcji oryginalnych wybrano 10 koncepcji generycznych, a postępy związane z narzędziami oceny wykorzystano do wyselekcjonowania 4 lub 5 spośród 10 w końcowej fazie projektu.

W szczególności, zespół podsumował końcowe dane zebrane podczas 10 lat gromadzenia danych na temat wiatru, fal i pływów z całej Europy i wprowadził je do narzędzia wyboru lokalizacji, które wkrótce zostanie upublicznione. Naukowcy opracowali modele liczbowe każdej z 10 koncepcji indywidualnie pod kątem grupy reprezentacyjnych lokalizacji. Modele strukturalne skupiły się na przetrwalności, produkcji mocy i reakcjach na siły i naciski w środowiskach ekstremalnych, w jakich platformy będą funkcjonować. Naukowcy dokonali oceny krytycznych komponentów i przeprowadzili analizy statystyczne kosztów dzięki narzędziom opracowanym w ramach projektu. Na koniec, poczynili znaczne postępy w ocenie dostępności sieci dla wybranych lokalizacji i w definiowaniu opłacalnych rozwiązań w zakresie podłączenia i dystrybucji.

Ostatecznie projekt MARINA PLATFORM udostępni szereg narzędzi do oceny zrównoważoności inżynieryjnej, ekonomicznej i środowiskowej wielofunkcyjnych platform MRE, a także narzędzie do wspomagania decyzji w zakresie planowania przestrzennego. Ponadto, opracowywane są zalecenia w sprawie normalizacji i certyfikacji, które powinny ułatwić bezpieczną, efektywną i wydajną eksploatację platform MRE.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę