Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

VEL-WAGON — Wynik w skrócie

Project ID: 265610
Źródło dofinansowania: FP7-TRANSPORT
Kraj: Niemcy

Modernizowanie kolejowego transportu towarowego

Badacze europejscy połączyli siły w celu opracowania większych i wydajniejszych wagonów kolejowych, które będzie można dostosować do nowych potrzeb europejskiego rynku przewozów towarowych.
Modernizowanie kolejowego transportu towarowego
Ilość towarów transportowanych w Europie wciąż rośnie, podobnie jak złożoność łańcuchów logistycznych. Dla sektora kolejowych przewozów towarowych oznacza to duży potencjał wzrostu pod warunkiem przystosowania się do zmieniających się potrzeb rynku oraz zapewnienia sprawnej i konkurencyjnej obsługi logistycznej.

Celem finansowanego przez UE projektu badawczego VEL-WAGON ("Versatile, efficient and longer wagon for European transportation") jest wspomaganie tego sektora w maksymalizacji okazji poprzez opracowanie większych, wydajniejszych i łatwiejszych w adaptacji wagonów kolejowych.

W skład konsorcjum projektowego weszły instytuty badawcze i partnerzy przemysłowi z Niemiec, Słowacji i Szwecji. Uczestnicy projektu przyjrzeli się technologiom niezbędnym do budowy wydajniejszych wagonów kolejowych przystosowanych do użytku w łańcuchach transportu intermodalnego, łączących transport drogowy, kolejowy i morski. Uwzględniono przy tym potrzeby rynku i przyszłe tendencje w europejskim transporcie intermodalnym.

Podjęte prace umożliwiły opracowanie technologii produkcji większych wagonów wyróżniających się mniejszą liczbą części i masą własną od obecnie eksploatowanych modeli. Wybrane rozwiązanie przewiduje produkcję sztywnych platform czteroosiowych o długości około 24 m, pozwalających zwiększyć ładowność o 10% i zmniejszyć masę pociągu o 7%.

Koncepcja VEL-WAGON równoważy wymagania zwiększania wydajności i ładowności transportu towarowego z wymogami infrastrukturalnymi i potrzebami rynków. Wyniki projektu znacząco przyczynią się do tworzenia w Europie wydajniejszych i bardziej inteligentnych łańcuchów logistycznych, pomagając w zwiększaniu konkurencyjności przedsiębiorstw w całej UE.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę