Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

Najciekawszy artykuł

Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC

Historie ERBN – badanie "Frontier": stulecie zmian w Azji Południowej

"Powodem wybuchu kolejnej wojny będzie woda, nie polityka", przewidywał Sekretarz Generalny ONZ Butros Butros-Ghali w 1991 roku. Niemniej fluktuacje i presje środowiskowe również wywołują zmiany, które – choć równie ważne – przebiegają wolniej i są trudniejsze do zauważenia. Dr Sunil Amrith wykorzystuje przyznany przez ERBN grant dla początkujących naukowców na badanie oddziaływania środowiskowego na migrację w Zatoce Bengalskiej – od końca XIX w. po dzień dzisiejszy. Rzucając światło na lokalną historię ludności nadmorskiej, jego ustalenia mogą przynieść wskazówki co do rozwoju przybrzeżnej działalności gospodarczej, opartej na przykład na produktach morskich czy turystyce.
"Jednym z powodów, dla których Zatoka Bengalska cieszy się dużym zainteresowaniem jest fakt, że jest przykładem regionu, który szczególnie silnie reaguje na zmiany klimatyczne", tłumaczy Dr Amrith. "Jest nisko położona i posiada cechy geograficzne, które zwiększają jej wrażliwość oraz zamieszkują ją społeczności od zawsze żyjące w pobliżu wody".

"Niemal całą swoją karierę akademicką poświęciłem na badanie tej części świata", opowiada. "Moje dotychczasowe prace badawcze wskazują na złożony związek między migracją a zmianami środowiska, stąd pytanie: czy społeczności nadmorskie doświadczyły tego w przeszłości i jak mogą dotknąć je kryzysy będące następstwem zmian środowiskowych i klimatycznych w przyszłości"?

Międzynarodowa skala, lokalne głosy

Skala pytania jest ogromna: 500 milionów ludzi żyje na tym pasku wybrzeża, a co czwarty mieszkaniec świata żyje w kraju graniczącym z Zatoką Bengalską. Projekt "Coastal Frontiers", realizowany pod kierunkiem dr Amritha, poświęcony jest badaniom opierającym się na klasycznych studiach historycznych zapisów w archiwach rządów południowo-azjatyckich oraz dokumentów osobistych, połączonych z bardziej antropologicznym podejściem – ustnymi wywiadami na temat historii, przeprowadzanymi w społecznościach zamieszkujących na wybrzeżu.

"Ludzie utrzymujący się z morza – rybacy lub pracownicy portów – są dobrymi partnerami do rozmów o zmianach środowiskowych", przekonuje Dr Amrith, "podobnie jak społeczeństwa migrujące, zamieszkujące chociażby małe nadbrzeżne miasteczka wzdłuż wybrzeża południowej części Półwyspu Indyjskiego. Starsi ludzie pamiętają migracje, powodzie i klęski żywiołowe, a także jak zmieniał się klimat, aczkolwiek mnie interesuje także, jaki przekaz otrzymują młodzi? Jaki ma charakter ta wspólna pamięć"?

Współpracownik naukowy, dr Debojyoti Das, będzie pomagać w badaniach antropologicznych. Dr Amrith będzie pracować w języku tamilskim i malajskim, a dr Das w bengali, dzięki czemu naukowcy dysponować będą komplementarnymi kompetencjami językowymi, akademickimi i regionalnymi.

"Ponieważ jest nas tylko dwóch, nasz projekt jest dość nietypowy", mówi Dr Amrith, "jednak jest też odkrywczy i nieprzewidywalny. Nie sądzę, aby udało mi się go zrealizować bez wsparcia finansowego ERBN".

Nowe pytania

"Po 1,5 roku badań okazało się, że archiwa są rozproszone bardziej, niż się tego spodziewaliśmy", mówi Dr Amrith. "Zyskujemy niemniej pojęcie, gdzie szukać dalej. Na przykład, Narodowe Muzeum Morskie w Londynie jest intensywnie eksplorowane przez brytyjskich historyków morskich, niemniej znajdują się w nim też archiwa związane z Zatoką Bengalską, a dotyczące zmian warunków pogodowych czy ruchu rzecznego na rzece Ayeyarwady w Birmie".

Historia środowiska, wraz z jej powiązaniami z historią społeczną, gospodarczą i polityczną, to rozwijająca się dziedzina. Dr Amrith zamierza podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tych dyscyplin z klimatologami, ekologami i politologami podczas pierwszej konferencji projektu i na blogu.

"Przyglądamy się granicom zmian ekologicznych, między imperiami i narodami, rzekami i morzami, a także ustawodawstwem lądowym i morskim", tłumaczy Dr Amrith, "jak również zagrożeniom dla społeczności, np. rybaków lub emigrantów, którzy te granice przekraczają".

Zmian środowiskowych nie da się oddzielić granicą, a zważywszy na wiele dużych rzek azjatyckich, które wpływają do Zatoki Bengalskiej, stawką jest międzynarodowa polityka wysokiego szczebla w sprawie wody.

"Indie, Bangladesz i Chiny to kraje, które roszczą sobie prawo do zasobów wodnych, stąd pokusa, aby zacząć badać kwestie konfliktu i kryzysu", opowiada. "Niemniej, nasze dotychczasowe doświadczenie wskazuje, że zakres powinien być szerszy – niektóre z niepostrzeżenie wolnych, 'cichych' zmian są prawdopodobnie najbardziej interesujące".

"Chciałem postawić pytanie: jaka jest odpowiedź historii, jako dziedziny nauki, na zjawisko zmiany klimatu”, podsumowuje. "Czy mamy coś do zaoferowania? Odpowiadam: owszem"!

- Źródło: Dr Sunil Amrith
- Koordynator projektu: Birkbeck College, Uniwersytet w Londynie, Zjednoczone Królestwo
- Tytuł projektu: Coastal Frontiers: woda, władza i granice Azji Południowej
- Akronim projektu: CFRONTIERS
-http://www.bbk.ac.uk/history/coastalfrontiers/ (strona internetowa projektu CFRONTIERS)
- Siódmy program ramowy (7PR) (Nabór wniosków do ERBN): Grant dla początkujących naukowców 2011
- Finansowanie przez KE: 887 229 EUR
- Czas trwania projektu: 5 lat

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę