Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowy, szybki wykrywacz narkotyków

W ramach niedawno zakończonego projektu UE stworzono prototypy przenośnych urządzeń do szybkiego skanowania i wykrywania narkotyków i ich prekursorów.
Nowy, szybki wykrywacz narkotyków
Precyzyjne wykrywanie narkotyków, na przykład amfetaminy, wymagało do niedawna aparatury laboratoryjnej, a czujniki przenośne były narażone na fałszywe wyniki i zanieczyszczenia. Zwalczanie przemytu narkotyków wymaga bardziej niezawodnego urządzenia przenośnego, które będzie zgłaszać mniej fałszywych alarmów i działać szybciej.

Zadaniem finansowanego ze środków UE projektu DIRAC było opracowanie przenośnego narzędzia do szybkiego wykrywania narkotyków oraz ich prekursorów i pochodnych. Opracowano trzy prototypy, których testy na różnorodnych narkotykach oraz ich prekursorach i pochodnych wykazały dużą czułość i ogólnie doskonałą skuteczność identyfikowania tych związków.

Wyniki testów potwierdziły, że czujnik umożliwia skuteczne przetwarzanie, rozdzielanie i badanie próbek. Czujnik rozróżnia też wiele różnych związków chemicznych, a skuteczność wykrywania jest niezależna od wilgotności ani obecności innych związków.

Gotowy czujnik DIRAC będzie można wykorzystywać jako urządzenie przenośne umożliwiające analizowanie i wykrywanie narkotyków zarówno w dużych, jak i śladowych ilościach. Wykrycie obecności narkotyku będzie trwało około dwóch minut, a zidentyfikowanie konkretnej substancji około pięciu minut.

Trzy stworzone prototypy to układ identyfikujący, wykrywacz soli i wykrywacz cząstek lotnych. Istnieje możliwość połączenia tych układów w jedno urządzenie, co może być przedmiotem przyszłego projektu.

Ostateczną demonstrację przeprowadzono w 2014 r. w strefie kontroli celno-bagażowej na lotnisku w Brukseli. Urządzenie jest najskuteczniejszym obecnie dostępnym czujnikiem do wykrywania i analizy prekursorów narkotyków.

W pełni funkcjonalny czujnik powinien być nieocenioną pomocą dla służb policyjnych i celnych zwalczających produkcję, przemyt i sprzedaż narkotyków.

Powiązane informacje

Tematy

Security

Słowa kluczowe

Skanowanie i wykrywanie, narkotyki, amfetaminy, przenośne czujniki, substancje śladowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę