Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Włącz światła

Nowatorska nanotechnologia umożliwiła opracowanie nowych diod elektroluminescencyjnych (LED), które będą znacznie bardziej stabilne i wydajne energetycznie niż dostępne obecnie rozwiązania świetlne.
Włącz światła
Ponieważ wydajność energetyczna i czystsze środowisko stają się wymogiem współczesnego świata, naukowcy szukają nowych superefektywnych sposobów na oświetlanie naszych domów i miejsc pracy. Jednym z pomysłów wartych zgłębienia jest wykorzystanie nanoprętów lub, dokładniej rzecz ujmując, nanostrukturalnych półprzewodników na bazie azotku galu, w celu wygenerowania czystego i niedrogiego światła.

Celem finansowanego ze środków UE projektu SMASH ("Smart nanostructured semiconductors for energy-saving light solutions") było użycie tych nanoprętów do udoskonalenia istniejącej technologii LED. Skupiono się na opracowaniu strukturalnych, optycznych i elektro-optycznych właściwości struktur LED, w oparciu o pasywne szablony nanoprętów i nanoemitery, aby stworzyć odpowiednie chipy dla potrzeb tej innowacyjnej technologii.

Mówiąc bardziej szczegółowo, w ramach projektu zbadano stosunek między strukturą fizyczną prętów a elektroniczną strukturą pasma. Przyjrzano się transportowi nośnika przez nanopręty i zbadano ich właściwości optyczne, skupiając się także na właściwościach nanopętów LED. Obejmowało to również prace nad projektowaniem aspektów LED, a zwłaszcza modelu elektronicznego, spektrum elektroluminescencji i modelu optycznego.

Ponadto, zespół projektu poczynił postępy w zakresie technologii materiałów skalowalnych w oparciu o koalescencję nanoprętów na podłożach szafirowych i krzemowych. Główna część projektu SMASH skupiała się na budowaniu optymalnych nanoemiterów, tj. wytwarzaniu diod nanoLED o szerokiej emisji. Dzięki temu zespół poczynił duże postępy w zakresie procesów czołowych i końcowych związanych z łańcuchem wartości produkcji diod LED.

Na koniec SMASH udoskonalił procesy wytwarzania szablonów nanoprętów oraz ostatecznej produkcji diod LED. Owe postępy w badaniach przybliżyły zainteresowane strony do możliwości przystąpienia do produkcji bardziej opłacalnej i efektywnej technologii LED. Choć potrzebne są dalsze badania przed rozpoczęciem komercjalizacji, zespół projektu wytyczył szlak dla nowego źródła światła, które może wkrótce zrewolucjonizuje spojrzenie na światło w XXI wieku.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę