Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

CLAMER — Wynik w skrócie

Project ID: 244132
Źródło dofinansowania: FP7-ENVIRONMENT
Kraj: Niderlandy

Wpływ zmiany klimatu na środowisko morskie

Naukowcy połączyli siły w ramach finansowanego przez UE projektu CLAMER, aby ocenić publiczny odbiór i wiedzę na temat skutków zmiany klimatu na ekosystemy morskie.
Wpływ zmiany klimatu na środowisko morskie
Nie ma pewności co do dokładnych skutków ani szybkości postępowania zmian klimatu. Jednak nawet najłagodniejsze scenariusze przewidujące kontynuację zmian w środowiskach morskich będą miały ogromne konsekwencje środowiskowe i społeczne. Świadomość publiczna odkryć i implikacji wynikających z działań badawczych w tym obszarze jest ogólnie znikoma.

Celem projektu CLAMER ("Climate change and marine ecosystem research results") jest zmiana tego stanu rzeczy. Członkowie zespołu w pierwszej kolejności spróbują uzyskać ogląd dotyczący opinii publicznej w tym obszarze. TPozwoli im to zbadać, jak efektywnie komunikować najważniejsze rezultaty badawcze obywatelom. Obszary, którym przyjrzeli się naukowcy, obejmują podnoszenie się poziomów morza, wyższe temperatury mórz, skutki stratyfikacji oraz zmiany w obfitości i rozmieszczeniu gatunków morskich.

Przeprowadzone w 10 krajach ankiety w sprawach zmian klimatu morskiego ujawniły wysoki poziom świadomości w kwestiach takich, jak podnoszenie się poziomu mórz i fluktuacje temperatury. Jednak wiedza opinii publicznej na temat mniej widocznych kwestii, takich jak zakwaszenie oceanów, okazała się mniej powszechna.

Zespół CLAMER przyjrzał się sposobom, w jakie wcześniejsze inicjatywy badawcze komunikowały swoje wyniki publicznie i znalazł wiele miejsca na poprawę. Zespół odkrył szereg podejść sprzyjających zwiększeniu zaangażowania. Wśród działań informacyjnych znalazły się choćby wydarzenia prowadzone w akwariach na terenie Europy, zlecenie produkcji filmu dokumentalnego "Living with a warmer ocean" oraz liczne publikacje.

Członkowie projektu zwiększyli świadomość wśród opinii publicznej, decydentów i przedstawicieli przemysłu. Wyniki powinny pobudzić do działania w sprawach, które mają duży wpływ na nasze społeczeństwo.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę