Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

TEXWIN — Wynik w skrócie

Project ID: 246193
Źródło dofinansowania: FP7-NMP

Kontrolowanie parametrów produkcji tekstyliów

Kontrola jakości procesów i produktów w fabrykach wiąże się z długimi przestojami, które znacząco wpływają na produktywność. Zastosowanie platformy sterowania łączącej informacje o procesach i produktach z doświadczeniem operatorów pozwala w bezproblemowy sposób zwiększać wydajność.
Kontrolowanie parametrów produkcji tekstyliów
Konieczność długotrwałych przestojów na czas korygowania parametrów procesowych i regulacji maszyn dla zapewnienia wymaganej jakości produktów jest szczególnie dotkliwa dla warsztatowych zakładów produkcyjnych, które wytwarzają małe partie towarów, produkty na indywidualne zamówienie lub skomplikowane produkty o wysokiej jakości. Finansowany ze środków UE projekt TEXWIN stworzył wydajne i opłacalne rozwiązanie dla zakładów produkujących tekstylia i plastiki.

Hierarchiczne sterowanie zarówno całą fabryką, jak i poszczególnymi jednostkami produkcyjnymi, pozwala określać optymalne instrukcje produkcyjne na podstawie danych procesowych i charakterystyk produktu. Moduł wnioskowania na podstawie analizy przypadków (CBR) pozwala wykorzystywać istniejącą wiedzę i doświadczenie operatorów linii produkcyjnych. Integracja tych dwóch elementów umożliwia sprawniejsze planowanie produkcji i koordynowanie operacji na podstawie zdarzeń przy jednoczesnym stosowaniu optymalnych parametrów procesów i ustawień maszyn. Pozwala to zwiększać wydajność konfigurowania i realizacji procesów oraz zapewniać wysoką jakość produktów.

System TEXWIN przetestowano w pięciu zakładach. Jednym w najważniejszych atutów systemu jest minimalizacja nakładów kapitałowych dzięki wykorzystaniu wiedzy i technologii już istniejącej w fabrykach. Zintegrowanie doświadczenia i wiedzy operatorów z rejestrowanymi w czasie rzeczywistym danymi o parametrach procesów i jakości produktów pozwala wybierać najskuteczniejsze receptury produkcyjne. Korzyści dodatkowo zwiększa optymalizacja wykorzystania maszyn poprzez zintegrowanie sterowania jednostkami produkcyjnymi ze sterowaniem zakładem.

Komercyjne upowszechnienie metod hierarchicznego sterowania fabrykami warsztatowymi powinno przynieść znaczne zwiększenie produktywności dzięki ograniczeniu przestojów maszyn i poprawie jakości końcowych produktów. Oczekuje się, że będzie to szczególnie korzystne dla licznych małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją wysokiej jakości tekstyliów i plastików na indywidualne zamówienie lub w małych partiach.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę