Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SAFE HEAT — Wynik w skrócie

Project ID: 230905
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Gorący temat: pojemniki na substancje chemiczne

W ramach finansowanego przez UE projektu opracowano nowoczesny system grzewczy do stosowania w pojemnikach na substancje chemiczne. Umożliwia szybkie, skuteczne i bezpieczne ogrzewanie ich zawartości.
Gorący temat: pojemniki na substancje chemiczne
Rośnie zapotrzebowanie na pojemniki do ładunków masowych (intermediate bulk container – IBC), używane głównie do transportu i przechowywania cieczy i ładunków masowych w branży chemicznej. W temperaturze pokojowej konsystencja wielu materiałów staje się kleista, co powoduje w firmach produkcyjnych problemy z przepływem podczas ich rozładunku z pojemników IBC.

Potrzebny był lepszy sposób na szybkie, skuteczne i ekonomiczne podgrzanie zawartości pojemnika IBC, szczególnie w obszarach niebezpiecznych. Aby zaspokoić tę potrzebę rynku, powołano finansowany przez UE projekt SAFE HEAT ("A novel conductive surface for efficient heating of bulk containers and drums").

W pierwszej fazie projektu zajęto się modelowaniem dynamiki ogrzewania pojemnika IBC w celu przedstawienia skutków działania wewnętrznej warstwy grzewczej. Następnie badacze opracowali odpowiedni związek przewodzący, który można ukształtować tak, aby zapewnić jego bezpieczną oporność elektryczną podczas zmiany temperatur.

Następnie uczestnicy projektu SAFE HEAT wykorzystali ten związek do opracowania systemu grzewczego złożonego z samodzielnych arkuszy materiału z wtopionymi elektrodami. System można podłączyć bezpośrednio do źródła zasilania za pomocą standardowej wtyczki elektrycznej.

Skonstruowano prototypowy pojemnik IBC z zastosowaniem nowego systemu, a przeprowadzone następnie próby ogrzewania zakończyły się pomyślnie. Jednak średnie i małe przedsiębiorstwa wchodzące w skład konsorcjum projektu SAFE HEAT uzgodniły, że system ogrzewania wymaga wprowadzenia dalszych udoskonaleń.

W międzyczasie wyniki projektu będą traktowane jako poufne aż do przeprowadzenia dalszych prac weryfikacyjnych, po których zespół projektu będzie gotowy do ubiegania się o przyznanie patentu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę