Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowy zestaw diagnozowania nowotworów pozwala identyfikować problematyczne mutacje

Fluorouracyl jest lekiem często stosowanym w terapii różnego rodzaju nowotworów, jednak reakcje poszczególnych pacjentów na jego podanie mogą być uwarunkowane genetycznie. Naukowcy opracowali łatwy w użyciu zestaw diagnostyczny do identyfikacji kluczowych cech genetycznych powodujących toksyczne działanie fluorouracylu.
Nowy zestaw diagnozowania nowotworów pozwala identyfikować problematyczne mutacje
Fluorouracyl (5-FU) jest stosowany już od ponad 50 lat w chemioterapii różnego rodzaju nowotworów, w szczególności raka piersi i raka jelita grubego. Drobne wariacje genetyczne w genie enzymu metabolizującego ten lek mogą jednak wpływać na toksyczność leku i skuteczność terapii.

Celem finansowanego ze środków UE projektu 5-FU PGX jest zidentyfikowanie tych wariacji genetycznych, zaliczanych do polimorfizmów pojedynczego nukleotydu. Zespół projektowy zbadał grupy pacjentów z niepożądanymi skutkami ubocznymi i bez nich oraz grupę zdrowych ochotników.

U pacjentów poszukiwano mutacji genu kodującego dehydrogenazę dihydropirymidynową (DPYD), jeden z kluczowych enzymów uczestniczących w metabolizowaniu fluorouracylu. Obecność najczęstszej mutacji stwierdzono u 3% badanych. Zidentyfikowano też nową, nieznaną dotąd mutację powiązaną z toksycznością leku.

Opracowano prosty zestaw diagnostyczny o nazwie 5FURisk do badań przesiewowych na najczęstszą mutację dotyczącą dehydrogenazy dihydropirymidynowej. Zestaw wykorzystuje typowe techniki laboratoryjne i stanowi pierwszy tego typu komercyjny zestaw diagnostyczny do identyfikacji polimorfizmu pojedynczego nukleotydu. Opracowany zestaw poddano dokładnym testom i sprawdzono poprawność jego działania w różnych laboratoriach i warunkach.

Wariacje genetyczne w kodowaniu dehydrogenazy dihydropirymidynowej mogą powodować toksyczność leku antynowotworowego 5-FU lub pogarszać skuteczność terapii. Opracowanie pierwszego w swoim rodzaju zestawu diagnostycznego może potencjalnie zmniejszyć poziom niepewności i zwiększyć skuteczność terapii pacjentów z nowotworami.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę