Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Działania w mediach społecznościowych w służbie MŚP

Śledzenie i zarządzanie wizerunkiem przedsiębiorstwa w sieci wymaga środków, których wiele małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) nie posiada. Zespół finansowanego przez UE projektu znalazł rozwiązanie tego problemu.
Działania w mediach społecznościowych w służbie MŚP
Z powodu ogromnej wartości "dobrego imienia" w świecie biznesu firmy od dawna zainteresowane są monitorowaniem i poprawianiem swojego wizerunku. Od momentu powstania Internetu i platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter, zadanie to stało się dużo bardziej złożone.

Firmy zajmujące się public relations (PR) i komunikacją zajmują się zwykle monitorowaniem profilu medialnego danej firmy i przeprowadzają kampanie, by go poprawić. Niestety usługi takie są często niedostępne finansowo dla MŚP.

Dzięki finansowaniu UE zespołowi projektu PR2.0 udało się opracować narzędzie informatyczne umożliwiające MŚP wizualizację i analizę danych pozyskanych z mediów społecznościowych oraz dodanie modułów inteligentnej analizy związanej z technikami przetwarzania języka naturalnego.

Członkowie projektu stworzyli prototypowe narzędzie informatyczne do analizy mediów społecznościowych wykorzystujące najnowsze technologie semantyczne oraz wieloczynnikową architekturę, a wszystko to opatrzone zostało przyjaznym dla użytkownika interfejsem. Wśród licznych innowacji technologia PR2.0 wykorzystuje również moduł zautomatyzowanej ekstrakcji opinii.

Prototyp narzędzia PR2.0 okazał się skuteczny przy analizie wpisów w języku angielskim na portalach Twitter i Facebook. Partnerzy zbadali różne obiecujące szanse komercjalizacji, w tym dystrybucję rozwiązania PR2.0, narzędzi spin-off dla innych branż oraz wbudowywanie modułów w inne aplikacje.

PR2.0 będzie mieć ogromny wpływ na MŚP, umożliwiając im zarządzanie własnym wizerunkiem w sieci, a także prowadzenie i monitorowanie kampaniami medialnymi.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę