Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Monitoring świńskiej grypy w Europie

W ramach europejskiego projektu przeprowadzono niezwykle istotne monitorowanie świńskiej grypy, w celu zapewnienia władzom kontroli nad potencjalnie niebezpieczną chorobą.
Monitoring świńskiej grypy w Europie
Oficjalnie znana jako świńska grypa (SI), ta powszechna choroba powoduje straty wśród komercyjnych hodowców trzody chlewnej na całym świecie. Sieci wszechstronnego i odpowiednio szybkiego monitorowania są konieczne do ograniczania przyszłych ognisk, a narzędzia i metody do tego celu powinny zostać poddane standaryzacji.

Finansowany przez UE projekt "European surveillance network for influenza in pigs 3" (ESNIP 3) miał za zadanie stworzenie takiej sieci. Osiągnięto to w porozumieniu z partnerami monitorującymi SI w Chinach i Stanach Zjednoczonych, jak również organizacjami zdrowia człowieka w UE.

Konsorcjum pierwotnie miało na celu zbieranie i przechowywanie w bazie danych informacji o różnych szczepach wirusa występujących u europejskich świń. Uczestnicy projektu skupili się również na standaryzowaniu metod zbierania próbek i monitorowania.

Badacze zaczęli od ogólnoeuropejskiego nadzoru nad stadami, aby lepiej wyjaśnić różnorodność genetyczną SI w europejskiej populacji świń. Aby ułatwić prace, przyjęto ustandaryzowane protokoły zbierania próbek i metody testowania we wszystkich centrach badawczych biorących udział w projekcie.

Zaprojektowano i zaimplementowano bazę danych genetycznych o szczepach wirusowych zebranych wcześniej podczas projektu; jest to najbardziej obszerna baza danych SI, jaka kiedykolwiek została stworzona. Te informacje zostały również użyte do stworzenia map zróżnicowania genetycznego SI w Europie.

Uczestnicy projektu ESNIP 3 ustalili, że ponad 30% stad świń w Europie jest zakażonych SI. Zaobserwowano tylko kilka różnic genetycznych między krajami. Występowały też pewne różnice między tymi szczepami a szczepem użytym do stworzenia szczepionki.

Dzięki wiedzy uzyskanie podczas projektu ESNIP 3, monitorowanie epidemii świńskiej grypy w Europie stanie się łatwiejsze i szybsze. Zmniejszy to obciążenie zdrowia publicznego poprzez przyspieszenie produkcji szczepionki przeciw nowym niebezpiecznym szczepom i poprawi warunki hodowli trzody chlewnej.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Świńska grypa, hodowla trzody chlewnej, sieć nadzoru, szczepionka
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę