Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe suche WC pachnie sukcesem!

Zespół finansowanego przez UE projektu opracował nowy i skuteczny system suchej toalety, który będzie szerzej akceptowany przez użytkowników. Wydziela on mniej nieprzyjemnych zapachów i wymaga mniej obsługi, za to, co ważniejsze, pomoże zmniejszyć zużycie wody.
Nowe suche WC pachnie sukcesem!
Woda jest bez wątpienia niezbędna do życia. W dzisiejszych czasach bardziej niż kiedykolwiek dotąd ważne jest rozsądne korzystanie z wody i unikanie jej marnowania. Woda służąca do spłukiwania muszli klozetowych stanowi ponad 25% domowego jej zużycia w Europie. Ilość tę można by znacząco zmniejszyć, jeśli działałoby więcej suchych toalet.

Do niedawna suche toalety miały wiele niedociągnięć, takich jak obecność przykrego zapachu, które wstrzymywały ich powszechne stosowanie. Techniczne innowacje opracowane w ramach finansowanego przez UE projektu DRYCLOSET ("New biocide dry toilet with improved hygienic functionalities") mogą stanowić rozwiązanie tych problemów.

Podczas trwania projektu zaproponowano dwa projekty biofiltrów, zarówno dla warunków z naturalną, jak i wymuszoną wentylacją, które umożliwią wydajne usuwanie przykrych zapachów. Ponadto wskazano związek inhibitorowy, dostępny w handlu do zastosowań rolniczych, jako optymalne rozwiązanie zabezpieczające przed osadzaniem się kamienia, który blokuje rury kanalizacyjne.

Zespół DRYCLOSET opracował również dwa specjalne materiały bezpieczne w użyciu dla nowych toalet, aby usprawnić ich działanie. Odporny polimer biobójczy może zostać zastosowany w muszli klozetowej, a powłoka antybakteryjna może być natryskiwana na jej powierzchnię. Powyższe innowacje zapewnią czystość i higieniczność toalety.

Zespół projektu stworzył nową suchą toaletę wymagającą mniejszej obsługi oraz wykazującą zwiększoną funkcjonalność. Po osiągnięciu tych celów, wyniki projektu DRYCLOSET są gotowe do wprowadzenia na rynek. Dodatkowo planowane jest skomercjalizowanie nowych toalet oraz wykorzystywanie ich w sektorze przemysłowym związanym z kanalizacją i instalacją suchych toalet.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę