Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ULTRATUNE — Wynik w skrócie

Project ID: 251276
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Szwajcaria

Dostrajanie do ultraszybkich europejskich laserów

Europejscy naukowcy dokonali znaczącego przełomu, opracowując źródło promieniowania laserowego o parametrach wydajności wymaganych przez rynek. Ma ono szansę znaleźć nowe zastosowania medyczne zarówno w warunkach klinicznych, jak i w życiu codziennym.
Dostrajanie do ultraszybkich europejskich laserów
Technologia ultraszybkiego lasera w skali multi femtosekundowej oznacza naprawdę dużą szybkość. Jedna femtosekunda to zaledwie jedna biliardowa sekundy. Ultraszybkie lasery, zwykle używane do badań naukowych, mogą być przydatne także w wielu komercyjnych zastosowaniach.

Niestety dotychczas główne zalety lasera femtosekundowego były trudne do osiągnięcia. Celem zespołu finansowanego przez UE projektu ULTRATUNE ("High-power, low-noise, ultrafast tunable laser sources using supercontinuum generation") było zbadanie i opracowanie nowego lasera pulsacyjnego do zastosowań biomedycznych.

Opracowanie takich ultraszybkich laserów ma ogromne znaczenie praktyczne w rozwoju licznych dziedzin naukowych i medycznych, a w szczególności w biofotonice, nieinwazyjnych metodach diagnostycznych oraz nanochirurgii. Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć w laserach ciała stałego oraz niedawnemu postępowi w technologii światłowodowej zespół projektu ULTRATUNE mógł stworzyć niezbędną wysokowydajną architekturę.

Dzięki temu podejściu zespół projektu opracował kompaktowe i niedrogie źródło promieniowania ultraszybkiego lasera, który ma dużą moc i jest cichy, co nie było możliwe do osiągnięcia przy obecnych technikach. Zwiększona wydajność wzbudziła duże zainteresowanie społeczności laserowej w związku z nową dostrajalną ultraszybką technologią.

Następnie pierwszy prototyp nowego lasera o nowej technologii zainstalowano w europejskim laboratorium badawczym. Przy wykorzystaniu nowego systemu naukowcy osiągnęli pierwsze bardzo obiecujące wyniki w mikroskopii nieliniowej uzyskując głębsze trójwymiarowe (3D) obrazy optyczne żyjących komórek.

Korzyści w medycynie, szczególnie w naszym codziennym życiu, mogą być znaczne, jeśli tylko potencjał nowej metody zostanie w pełni wykorzystany.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę