Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Czujnik samolotu wykrywający zagrożenia atmosferyczne

Naukowcy opracowali czujnik do samolotów przeznaczony do wykrywania w czasie rzeczywistym gradientu wiatru i wiru strumienia nadążającego – dwóch słabo zbadanych zagrożeń atmosferycznych. Ten innowacyjny system poprawi bezpieczeństwo pasażerów i załogi oraz wydajność lotnisk.
Czujnik samolotu wykrywający zagrożenia atmosferyczne
Dwa poważne zagrożenia, na jakie napotykają samoloty to wir strumienia nadążającego – potężna turbulencja podążająca za samolotem podczas lotu – oraz gradient wiatru – szybkie poziome lub pionowe zmiany prędkości wiatru. Oba te zjawiska są częstymi przyczynami wypadków, zwłaszcza podczas kluczowych faz wznoszenia się w powietrze i lądowania. Jednak zjawiska te są słabo zbadane i jak dotąd główne środki bezpieczeństwa polegały na zachowaniu obowiązkowych odstępów pomiędzy samolotami, co ogranicza wydajność funkcjonowania lotnisk.

Finansowany ze środków UE projekt GREEN-WAKE ("Demonstration of LIDAR based wake vortex detection system incorporating an atmospheric hazard map") zaowocował opracowaniem innowacyjnych technologii przeznaczonych do wykrywania w czasie rzeczywistym tych zagrożeń atmosferycznych oraz nowej koncepcji trójwymiarowej (3D) wizualizacji z przeznaczeniem dla zastosowań w lotnictwie.

W ramach tego trwającego cztery lata projektu współpracowali naukowcy będący przedstawicielami przemysłu i instytutów z różnych krajów Europy. Opracowali oni pokładowe czujniki samolotu oparte na systemie wykrywania i namierzania z wykorzystaniem światła (Lidar) wykorzystując zdalne namierzanie za pomocą odbitych wiązek lasera i dwóch ultralekkich luster.

Członkowie projektu GREEN-WAKE opracowali również innowacyjny system do wizualizacji zagrożeń atmosferycznych w układzie 3D oraz przeprowadzili szeroko zakrojone testy w tunelach aerodynamicznych, aby dostosować system do warunków panujących w rzeczywistości.

Projekt ten umożliwił po raz pierwszy wykrywanie w czasie rzeczywistym zagrożeń atmosferycznych występujących w bliskiej odległości. Rozwiązanie to powinno wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa obywateli podczas podróży lotniczych oraz poprawę wydajności lotnisk. Ponadto technologia ta ma potencjał, który czyni ją przydatną w innych zastosowaniach z zakresu aeronautyki i przestrzeni kosmicznej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę