Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wsparcie dla badaczy zajmujących się symbiozą

Unijny projekt wspiera młodych naukowców zajmujących się symbiozą między zwierzętami a mikroorganizmami, która jest dynamicznie rozwijającym się obszarem badań.
Wsparcie dla badaczy zajmujących się symbiozą
W organizmach zwierzęcych funkcjonują różne społeczności drobnoustrojów, które mają decydujący wpływ na rozwój, odżywianie i zdrowie zwierząt. Zbadanie tych zależności na poziomie molekularnym i genetycznym pomoże naukowcom w dokładniejszym poznaniu organizmów i natury symbiozy.

Współczesne technologie otwierają nowe możliwości badania tych związków symbiotycznych, a projekt SYMBIOMICS (Symbiomics: Molecular ecology and evolution of bacterial symbionts) pomógł w wykształceniu przyszłych ekspertów w tej dziedzinie.

Doświadczony naukowiec i grupa 14 początkujących badaczy uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez wiodące zespoły badawcze oraz przedstawicieli sektora prywatnego. Szkolenie skupiało się na zastosowaniu najnowocześniejszych metod z zakresu biologii molekularnej i analizy obrazu w badaniu ekologii i ewolucji mikroskopijnych symbiontów zwierzęcych. Uczeni uczestniczyli też w wymianach, warsztatach, działaniach networkingowych i sesjach mentoringowych.

Wśród badanych zagadnień znalazły się funkcje i sieci metaboliczne zaangażowane w proces symbiozy między bakteriami a właściwymi im owadami lub morskimi żywicielami bezkręgowymi. Inni początkujący uczeni badali symbiotyczne ameby i gąbki żyjące w środowisku płytkowodnych oraz omułki z głębokomorskich kominów hydrotermalnych.

Projekt SYMBIOMICS objął takie dziedziny, jak mikrobiologia środowiskowa, stosowana i medyczna. Dzięki temu szkoleniu uczeni mają możliwość rozwijania kariery zawodowej, zarówno w instytucjach naukowych, jak i w przemyśle.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Symbioza, mikroorganizmy, rozwój zwierząt, Symbiomics, ekologia molekularna, bakterie symbiotyczne
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę