Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Przenośne narzędzie diagnostyczne do wykrywania wirusa HIV

Dzięki projektowi CAPHIV być może dokonuje się rewolucja w wykrywaniu wirusa HIV. Uczestnicy tego projektu opracowali innowacyjny system biosensoryczny nadający się do stosowania w warunkach ambulatoryjnych do badań przesiewowych na obecność HIV.
Przenośne narzędzie diagnostyczne do wykrywania wirusa HIV
Wirus HIV stanowi jedno z największych wyzwań medycznych w historii ludzkości, ponieważ każdego roku zarażają się nim miliony ludzi. Postawienie diagnozy odbywa się w warunkach laboratoryjnych i często jest długotrwałe i pracochłonne. Obecnie stosowane próby są mało czułe i mogą dawać fałszywe wyniki, zwłaszcza w początkowym okresie zakażenia, gdy obciążenie wirusowe jest niskie.

Fałszywy wynik negatywny uniemożliwia natychmiastowe podjęcie leczenia z zastosowaniem terapii antyretrowirusowej HAART (z ang. highly active anti-retroviral therapy) w fazie największego nasilenia infekcji, która ma miejsce kilka tygodni po ekspozycji. W związku z tym istnieje pilna potrzeba opracowania dokładniejszych, szybszych i tanich prób nadających się do stosowania w tych krajach rozwijających się, w których obserwuje się dużą liczbą zakażeń wirusem HIV.

Zespół finansowanego przez UE projektu "Early detection of HIV-1 using ultra-sensitive, rapid capacitive biosensor" (CAPHIV) pracował nad systemem zdolnym do wykrywania białka p24 kapsydu wirusowego nawet przy niewielkich jego stężeniach we krwi. Technologia użyta w systemie CAPHIV nie wymaga wzmocnienia sygnału, a wynik jest uzyskiwany w ciągu pół godziny.

Pierwszym zadaniem stojącym przed partnerami było przystosowanie technologii do konfiguracji przenośnej, a także optymalizacja sensora w celu wyeliminowania niespecyficznych wiązań. Przeprowadzano również modyfikacje w zakresie chemii powierzchni, by można było badać próbki rozcieńczonej krwi bez potrzeby dalszych przygotowań. Technika oparta na całkowicie zamkniętej rurze próżniowej umożliwia bezpośrednie badanie krwi pacjenta.

Naukowcy zbudowali cztery prototypy, które zostaną przetestowane w ramach przyszłego projektu CAPHIV-DEMO. Na całym świecie żyją miliony osób zakażonych HIV, więc globalny rynek zbytu na badania w kierunku HIV jest wart miliardy euro, a docelowymi odbiorcami będą głównie kraje afrykańskie i południowoafrykańskie, w których istnieje pilnie potrzeba wykonywania badań w kierunku HIV w warunkach ambulatoryjnych.

Przy niskiej cenie tego testu — około 10 euro — system CAPHIV stanowi bezpieczny, przenośny i niedrogi sposób diagnozowania przypadków zakażenia HIV. Urządzenie to mogłoby również znaleźć zastosowanie w bankach krwi, gdzie służyłoby do badania przesiewowego osób po raz pierwszy oddających krew lub można by je w przyszłości przystosować do wykrywania innych chorób zakaźnych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

HIV, białko p24, urządzenie przenośne
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę