Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Projekty statków kosmicznych na potrzeby statków powietrznych

Zmniejszenie wagi przekłada się na istotne zmniejszenia kosztów i emisji dla lotnictwa i kosmonautyki. Przystosowanie sprawdzonej technologii kosmicznej na potrzeby produkcji nowatorskiej architektury kadłuba zapowiada się pomyślnie.
Projekty statków kosmicznych na potrzeby statków powietrznych
W celu zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności transportu lotniczego, rozważa się zastąpienie tradycyjnego poszycia nowymi materiałami kompozytowymi, takimi jak polimer wzmocniony włóknem węglowym. Struktury siatkowe wykorzystywane w rakietach kosmicznych zachowują wytrzymałość i bezpieczeństwo, co czyni je atrakcyjną opcją dla materiałów kompozytowych.

Kilka znaczących firm branży lotniczej i kosmonautycznej pracowało razem nad opracowaniem takich szkieletów konstrukcyjnych do produkcji masowej. Ich wysiłki zostały sfinansowane ze środków UE w ramach projektu "Advanced lattice structures for composite airframes" (ALASCA). Potencjał nowatorskiej architektury szkieletu konstrukcyjnego zademonstrowano na przykładzie dwóch różnych koncepcji projektu kadłuba. Jeden z nich może być wyprodukowany z automatycznym układaniem lub nawijaniem taśmy, a drugi ma powłokę nośną i wielofunkcyjne pokrycie konstrukcji podstawowej.

Naukowcy uzyskali trzy patenty na konfiguracje i materiały opracowane w ramach projektu. Możliwe dzięki nowej technologii zmniejszenie masy podstawowego kadłuba o 10% daje zmniejszenie o 1% całkowitego zużycia paliwa. Przy dużej ilości podróży samolotami i rutynowych lotach na duże odległości, oznacza to pokaźne zmniejszenie emisji dla branży lotniczej.

Technologia ALASCA może znacznie zmniejszyć koszty i masę produkowanych części samolotów, bez pogorszenia bezpieczeństwa i efektywności. Kolejny projekt, który już otrzymał dofinansowanie, zajmie się dalszymi badaniami wymaganymi w celu zwiększenia poziomu dojrzałości technologii tych konstrukcji.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Projekty statków kosmicznych, statki powietrzne, przestrzeń powietrzna, technologia kosmiczna, kadłub, transport lotniczy, materiały kompozytowe, polimer wzmocniony włóknem węglowym, struktury siatkowe, kadłuby kompozytowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę