Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

AERTECVTI — Wynik w skrócie

Project ID: 271875
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Hiszpania

Testowanie elektroniki w samolotach przyszłości

Zwiększanie kontroli elektronicznej systemów tradycyjnie hydraulicznych i pneumatycznych może sprawić, że niebo stanie się cichsze, a samoloty znacznie bardziej niezawodne. Nowatorskie stoiska do prób na elektronicznych modułach zasilania obejmujące trzy testy w jednym pobudzą rozwój.
Testowanie elektroniki w samolotach przyszłości
Samolot bardziej elektryczny (MEA) to nowa koncepcja konstrukcyjna będąca etapem w drodze ku całkowicie elektrycznym samolotom przyszłości. Funkcje nienapędowe samolotu, takie jak unoszenie i opuszczanie podwozia, stopniowo w coraz większym stopniu opierają się na energii elektrycznej nie zaś na stosowanych obecnie hybrydowych połączeniach energii hydraulicznej, pneumatycznej, mechanicznej i elektrycznej.

Z powodu ogromnego potencjału MEA w zakresie obniżania śladu węglowego i kosztów przemysłu lotniczego przy jednoczesnej poprawie efektywności i bezpieczeństwa, europejski sektor lotnictwa umacnia współpracę z przedstawicielami tej dziedziny badań. Przy wsparciu finansowym ze środków UE, w projekcie "Test bench for endurance test and reliability prediction of avionics power electronic modules" (AERTECVTI) opracowano wielokomponentowe stanowisko do prób, które pozwoli na gruntowne przetestowanie konwerterów energii elektronicznej MEA.

Stoisko symuluje realistyczne ekstremalne warunki w zakresie temperatury, wilgotności i wibracji, a także umożliwia realizację trybów testowych w stanie ustalonym i przejściowym. Zawiera w sobie trzy konwencjonalne systemy testowe w jednym umożliwiające testowanie niezawodności elektroniki pokładowej (komponentów i konwerterów).

Projekt AERTECVTI posiada komorę klimatyczną, system do testowania wibracji i stanowisko prób do charakterystyki elektrycznej. Dzięki dużym rozmiarom i łączności elektrycznej, stoisko do prób zdolne jest do kontrolowania i monitorowania do 25 komponentów jednocześnie. Dla maksymalizacji łatwości użytkowania, stoisko wyposażone jest także w graficzny interfejs użytkownika pozwalający kontrolować, monitorować i łączyć kilka parametrów jednocześnie.

Naukowcy dostarczyli środki do zwiększania efektywności i wiarygodności procedur weryfikacji i kwalifikacji konwerterów elektronicznych w samolotach przyszłości w trudnych warunkach o wielu ograniczeniach, zgodnie z normą DO-160E. Technologia AERTECVTI posłuży projektantom w optymalnym doborze architektur systemów do potrzeb klienta w sposób oparty na wiedzy. Ponadto znacząco skróci cykl projektowy i związane z nim koszty, zwiększając w ten sposób konkurencyjność. Wyniki projektu AERTECVTI będą zatem krytycznym krokiem na drodze ku MEA.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Elektroniczne moduły zasilania, stoisko do prób, samolot bardziej elektryczny, awionika, warunki ekstremalne, norma DO-160, kwalifikacje, testy wytrzymałości i niezawodności, komponenty starzeniowe, konwertery mocy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę