Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Jak udaje się przetrwać rybom odżywiającym się drewnem?

Ostatnie badania pozwoliły wyjaśnić, jak pewne ryby, wspomagane przez skomplikowaną społeczność mikroorganizmów w ich przewodach pokarmowych, trawią drewno.
Jak udaje się przetrwać rybom odżywiającym się drewnem?
Zbrojnik czarnopasy, opancerzony brazylijski sum, spożywa i trawi drewno, i może przetrwać na takiej diecie dłuższy czas. Styl życia tego ksylofaga (drewnożercy) możliwy jest dzięki bakteriom przewodu pokarmowego, które trawią celulozę i wiążą azot. Nie zostały one dotąd zbadane.

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu METAXYLO (Metagenomic analysis of microbial communities involved in wood degradation in a xylophagic catfish) badali te mikroorganizmy i geny odpowiadające za ich zdolności.

Naukowcy hodowali ryby tylko na drewnie lub na drewnie z dodatkiem innego pokarmu, a następnie badali bakteryjne społeczności bytujące w różnych odcinkach przewodu pokarmowego. Sekwencjonowanie genów ujawniło, że społeczności mikroorganizmów poszczególnych częściach tego przewodu różnią się między sobą.

Bogactwo gatunkowe bakterii było największe na początkowym odcinku jelita i badacze udowodnili, że każda część jelita (przedni, środkowy i tylny odcinek jelita oraz całość płata dodatkowego) ma odmienną mikroflorę. Wskazuje to, że każda ze społeczności pełni odmienną funkcję trawienną.

Uczestnicy projektu METAXYLO zidentyfikowali pokrewne mikroorganizmy, które trawią celulozę i wiążą azot w innych ekosystemach. Naukowcy po raz pierwszy odkryli wiążące azot bakterie w przewodzie pokarmowym kręgowca.

Przy wzrastającym wykorzystaniu biopaliw i bioplastików istnieje zapotrzebowanie na bakterie mogące trawić celulozę. Flora bakteryjna i geny zidentyfikowane podczas projektu będą użyteczne dla biotechnologów zajmującym się tymi dziedzinami.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Drewno, sum, układy trawienne, ksylofag, celuloza, flora bakteryjna, przewód pokarmowy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę