Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ESTROVARYTUMOUR — Wynik w skrócie

Project ID: 276970
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Francja
Dziedzina: Zdrowie

Rola estrogenów w nowotworach złośliwych jajnika

Estrogeny sprzyjają rozwojowi guza w przebiegu wielu nowotworów złośliwych kobiet. Podczas pewnego europejskiego badania analizowano wpływ żeńskich hormonów płciowych na powstawanie i progresję ziarniszczaka.
Rola estrogenów w nowotworach złośliwych jajnika
Ziarniszczak jest rzadkim nowotworem, stanowiącym około 5% przypadków guzów jajnika. Wprawdzie może wystąpić u kobiet w każdym wieku, rokowania u młodszych pacjentek z ziarniszczakiem są lepsze niż u starszych.

W przebiegu ziarniszczaka najczęściej dochodzi do nadprodukcji steroidowych hormonów płciowych, estrogenów, w tym 17 beta-estradiolu (E2), którego poziom jest podwyższony u około 70% pacjentek. Naukowcy z finansowanego przez UE projektu ESTROVARYTUMOUR (Investigating the roles and mechanisms of action of oestrogens via oestrogen receptor ß in granulosa cell tumours of the ovary) analizowali rolę estrogenów i ich mechanizm działania we wzroście i progresji ziarniszczaka.

Przeprowadzono badania molekularne dwóch linii komórek uzyskanych z ziarniszczaka dodatniego wobec receptora ludzkiego estrogenu (ER). Wydaje się, że podawanie E2 przynosi korzyści przy zaawansowanym ziarniszczaku, polegające na zapobieżeniu migracji przerzutowych komórek ziarnistych. Naukowcy odkryli, że E2 hamuje szlak sygnałowy ERK1/2 w sposób niegenomiczny i niezależny od transkrypcji, poprzez receptor GPER-1.

Naukowcy prowadzili badania na myszach z upośledzoną odpornością, którym przeszczepiali komórki ziarniszczaka od człowieka. Modele te umożliwiają prowadzenie analizy, w tym obrazowania in vivo, ochronnego działania estradiolu lub agonistów GPER-1 wobec progresji i przerzutowania ziarniszczaka.

Badanie ESTROVARYTUMOUR dostarczyło ważnych informacji o roli estrogenów w rozwijaniu się ziarniszczaka oraz stworzyło podstawy do rozpoczęcia etapu badań in vivo. Jest to istotne, ponieważ w przypadku tego typu nowotworu złośliwego jajnika leczenie E2 może skutecznie zapobiegać przerzutom. Uzyskane wiadomości mogą znaleźć bezpośrednie zastosowanie kliniczne i przynieść korzyści pacjentkom z ziarniszczakiem.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Estrogen, nowotwór złośliwy jajnika, ziarniszczak, 17-beta estradiol, ESTROVARYTUMOUR, GPER-1
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę