Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym będą mogli pomóc sami sobie

Istnieje szereg technik radzenia sobie z niektórymi aspektami utraty czynności umysłowych, związanej ze stwardnieniem rozsianym. Nowy grupowy program kognitywny poprawi zdolność do wykonywania pracy zawodowej i zwiększy niezależność w życiu codziennym, przyczyniając się do lepszego nastroju i samopoczucia pacjentów.
Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym będą mogli pomóc sami sobie
Stwardnienie rozsiane (SM) jest zwyrodnieniową chorobą neurologiczną, dotykającą około 400 000 Europejczyków i ponad dwóch milionów ludzi na świecie. Mniej więcej połowa chorych doznaje zaburzeń zdolności umysłowych, co ogranicza ich niezależność w życiu codziennym i zdolność do pracy zawodowej. Wykazano jednak, że rehabilitacja może zmniejszyć te problemy i poprawić samopoczucie pacjentów.

Badanie finansowane przez UE MS COGNITIVE REHAB ("Development and evaluation of a cognitive rehabilitation program for persons with multiple sclerosis") ma na celu opartą na dowodach ocenę skuteczności klinicznej grupowych programów rehabilitacji kognitywnej. Pomysłodawcy badania przeprowadzili początkowo wywiady w grupie liczącej 21 pacjentów, aby poznać ich potrzeby. Pacjenci donosili o typowych dla SM problemach życiowych i zapotrzebowaniu na rehabilitację kognitywną zintegrowaną z innymi prowadzonymi programami rehabilitacyjnymi. Na podstawie tych informacji grupa fachowców opracowała odpowiedni program rehabilitacyjny. Ośmiotygodniowy, grupowy kurs został przeprowadzony przez specjalistę od terapii zajęciowej w grupie pilotowej pięciu pacjentów z SM. Celem kursu było dostarczenie pacjentom narzędzi do radzenia sobie z ubytkami kognitywnymi.

W rezultacie powstał bardziej dopracowany program, obejmujący nowe narzędzia i procesy oceniania. Został on przeprowadzony na grupie badawczej 39 pacjentów z SM z Izraela. Stosując połączenie kryteriów ilościowych i jakościowych przeprowadzono ocenę stanu pacjentów przed udziałem w programie, bezpośrednio po nim i po upływie dalszych trzech miesięcy.

U pacjentów uczestniczących w badaniu obserwowano znaczącą poprawę sprawności zawodowej i odczuwali oni satysfakcję z poczynionych postępów. Ponadto, trzy miesiące po ukończeniu programu pacjenci nadal czynili postępy, z których byli zadowoleni. Poprawiła się też ich sprawność kognitywna i zdolności do radzenia sobie z kognitywnymi zmianami, co przyczyniło się do ogólnej poprawy jakości życia. Większość uczestników brała udział w większości sesji i byli zadowoleni z udziału w programie.

Naukowcy z projektu MS COGNITIVE REHAB podsumowali program jako odpowiedni dla pacjentów z SM i przynoszący pozytywne efekty. Początkowo uzyskane wyniki dają podstawę do optymizmu jeśli chodzi o możliwości pomocy pacjentom z SM w poprawie ich niezależności, produktywności i satysfakcji z życia. Wnioskiem z badania jest zalecenie wprowadzenia podobnych programów w klinikach wyspecjalizowanych w leczeniu SM w całej Europie. Zespół badawczy niedługo przeanalizuje różnice pomiędzy grupą badaną i grupą kontrolną, jak również oceni długoterminowe efekty programu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę