Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

INTERCELL — Wynik w skrócie

Project ID: 255128
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Francja

Minimalizowanie zakłóceń w sieciach bezprzewodowych

Choć sieci komunikacji bezprzewodowej stają się coraz bardzie powszechne, w przyszłości będą musiały dorównać jakością i ceną standardowym technologiom przewodowym. Kluczową rolę mogą tu odegrać nowe metody eliminowania zakłóceń.
Minimalizowanie zakłóceń w sieciach bezprzewodowych
Aby poprawić jakość (QoS) i obniżyć cenę usług, inżynierowie muszą zwiększyć wykorzystanie pasma i ograniczyć zakłócenia. Wykorzystanie pasma jest wielkością określającą ogólną przepustowość informacji w danym paśmie (zakresie częstotliwości). Różne komórki wykorzystują różne częstotliwości, aby zminimalizować zakłócenia. Ponowne wykorzystanie częstotliwości transmisji to jeden ze sposobów na zwiększenie zasięgu i wydajności, ale problemem są tu zakłócenia międzykomórkowe (ICI).

Naukowcy biorący udział w finansowanym przez UE projekcie INTERCELL ("Interference management techniques for multicell wireless networks") zbadali techniki umożliwiające osiągnięcie równowagi między wykorzystaniem pasma a ICI poprzez współpracę między stacjami bazowymi. Pełne schematy współpracy wymagają wymiany olbrzymich ilości informacji, co zwiększa obciążenie danymi. Z tego względu uczestnicy projektu INTERCELL skupili się na paradygmatach częściowo opartych na współpracy, które wymagają tylko informacji o stanie kanałów (CSI) użytkowników. CSI zawierają właściwości kanału łącza komunikacyjnego, które można wykorzystać do optymalizacji w różnych warunkach. Choć adaptacyjne informacje zwrotne są przydane w modyfikacji alokacji zasobów bez jednostki centralnej, to same w sobie mogą być źródłem dużego obciążenia i "szumu".

Partnerzy projektu opracowali techniki adaptacyjne o ograniczonych informacjach zwrotnych i częściowej współpracy między stacjami bazowymi. Wykonano szereg działań, aby systemy telekomunikacyjne mogły stać się energooszczędne i wysokoprzepustowe. Między innymi ograniczono złożoność harmonogramowania użytkowników, w połączeniu z wydajnym algorytmem minimalizacji poboru mocy oraz algorytmem zmniejszającym obciążenie związane z informacjami zwrotnymi użytkowników. Zastosowane rozwiązania zmniejszyły obciążenie związane z informacjami zwrotnymi o 50% oraz nawet o 150% poprawiły wydajność komórkowych sieci brzegowych.

Uczestnicy projektu INTERCELL poczynili znaczne postępy, jeśli chodzi o rozwiązanie problemów prędkości, kosztów i jakości, które będą dotyczyć przyszłych usług telekomunikacji bezprzewodowej. Współdzielenie częstotliwości przez stacje bazowe przy zmniejszonym obciążeniu związanym z informacjami zwrotnymi oraz mniejszym poborze mocy pozwoli zaspokoić wymagania użytkowników w zakresie minimalnych zakłóceń i realnych kosztów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę