Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

NH34PWR — Wynik w skrócie

Project ID: 256856
Źródło dofinansowania: FP7-JTI

Amoniak napędza rynek telefonów komórkowych w krajach rozwijających się

Branża telefonii komórkowej odnotowuje rekordowe wzrosty. Nowe zdalne technologie zasilania, wykorzystujące amoniak jako paliwo, ułatwią penetrację rynku krajów rozwijających się, gdzie w przyszłości sieci komórkowe będą miały największe możliwości ekspansji.
Amoniak napędza rynek telefonów komórkowych w krajach rozwijających się
UE należy do głównych autorów sukcesu telefonii komórkowej, a na jej terenie swoje siedziby mają ważni producenci sprzętu i liczne spółki telekomunikacyjne. Rynki w krajach rozwiniętych są już nasycone, a branża skupia się obecnie na państwach rozwijających się w Afryce, Azji i Europie Wschodniej. Jednakże, przestarzałe sieci elektryczne i agregaty spalinowe znajdujące się w tych krajach powodują, że konieczne staje się stworzenie tanich i ekologicznych generatorów. W tym kontekście, naukowcy zainicjowali finansowany ze środków UE projekt NH34PWR ("Ammonia based, fuel cell power for off-grid cell phone towers").

PowerCubeTM, system rozwijany przez uczestników projektu, przetwarza łatwo dostępny bezwodny ciekły amoniak w wodór nadający się do zastosowania w ogniwach paliwowych z membraną do wymiany protonów (PEM). Opracowano już i zmontowano prototypowy system PowerCubeTM. Pięć urządzeń przesłano do placówki w RPA w celu rozpoczęcia testów. Testy te mają doprowadzić do zoptymalizowania produkcji w zakresie danych technicznych, kosztów oraz organizacji łańcucha dostaw. Wstępne wyniki wskazują, że system PowerCubeTM powinien doskonale sprawdzić się w Afryce i bez problemu spełni tamtejsze wymagania w zakresie ładowania.

Amoniak jest bogatym w wodór paliwem, które można stosować w ogniwach paliwowych jako czystą i ekologiczną alternatywę dla agregatów spalinowych obecnie stosowanych w krajach rozwijających się. Zapewnia on bezpieczeństwo dostaw oraz niskie poziomy emisji. PowerCubeTM, który pozwala uniknąć problemów związanych z wysokimi kosztami oleju napędowego, kradzieżami i zużyciem agregatów, cieszy się już dużym powodzeniem na afrykańskim rynku telekomunikacyjnym. Biorąc pod uwagę olbrzymi potencjał branży telefonii komórkowej w krajach rozwijających się, rozwiązanie problemów dotyczących wytwarzania elektryczności powinno dodatkowo podnieść konkurencyjność technologii NH34PWR. Dzięki temu stanie się ona bardziej atrakcyjna dla inwestorów i konsumentów oraz wywrze pozytywny wpływ na gospodarkę UE.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę