Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

GEO-RECAP — Wynik w skrócie

Project ID: 266155
Źródło dofinansowania: FP7-INCO
Kraj: Gruzja

Podnoszenie międzynarodowego profilu gruzińskich TIK

W ramach finansowanego ze środków UE projektu skupiono się na tym, by pomóc gruzińskim ośrodkom badań w zakresie TIK zwiększyć ich udział w europejskich programach badawczych. Taka współpraca międzynarodowa oferuje znaczące korzyści zarówno dla Europy, jak i dla Gruzji.
Podnoszenie międzynarodowego profilu gruzińskich TIK
Reorganizacja infrastruktury badawczej stanowi spore wyzwanie dla tego kraju. W szczególności technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) stanowią krajowy priorytetowy obszar modernizacji.

Jednak Gruzja potrzebuje pomocy, by osiągnąć ten cel, i dlatego właśnie powstał finansowany przez UE projekt GEO-RECAP ("Re-creation and building of capacities in Georgian ICT research institutes"). Głównym celem projektu GEO-RECAP było zainicjowanie i usprawnienie współpracy naukowej między europejską przestrzenią badawczą (EPB) a wiodącymi instytutami badań TIK w Gruzji. Poprzez zestaw ukierunkowanych działań, projekt przystąpił do wspierania gruzińskich instytutów i poprawy ich możliwości międzynarodowej współpracy.

Projekt powstał z myślą o tym, by zapewnić specjalistom z dziedziny TIK dostęp do praktycznych szkoleń zawodowych i w ten sposób wesprzeć proces nauki w praktyce. To podejście umocniło gruzińskie ośrodki badawcze i pozwoliło im aktywnie zintegrować się z międzynarodową społecznością badawczą.

Sesje tworzenia sieci, warsztaty szkoleniowe i programy doradztwa zorganizowane przez GEO-RECAP pozwoliły gruzińskim badaczom spotkać się i współpracować z kolegami z branży TIK z wiodących europejskich organizacji. W następstwie spotkań, jakie umożliwił projekt, gruzińscy naukowcy i europejscy koledzy po fachu przystąpili do realizacji wspólnych przedsięwzięć i zawarli umowy o współpracę. Propozycje te ukazały rosnący potencjał przyszłej współpracy instytutów gruzińskich z europejską społecznością badawczą w ramach nowych wspólnych projektów.

Podczas realizacji projektu GEO-RECAP w gruzińskich instytutach TIK udało się także dokonać strategicznych postępów. W przyszłości te programy badawcze będą miały ważny wpływ nie tylko na objęte projektem instytuty, ale także na inne organizacje badawcze na terenie Gruzji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę