Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Świetlana przyszłość fotoniki

Zaawansowane szkolenia z dziedziny fotoniki organizowane dla młodych międzynarodowych naukowców zaowocowały nowymi metodami radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
Świetlana przyszłość fotoniki
Fotonika — nauka o świetle i jego technologiach — zyskuje na znaczeniu w krajach europejskich, gdyż napędza innowacyjność w wielu obszarach. Jednak studenci i naukowcy świeżo po zdobyciu tytułu doktora, zajmujący się tą dziedziną muszą zdobyć doświadczenie uzupełniające ich szkolenie.

Z tą myślą powstał finansowany ze środków UE projekt ICFONEST (ICFONest International Postdoctoral Program). Program adresowany był do wyróżniających się naukowców z dziedziny fotoniki na wczesnym etapie kariery naukowej. Projekt ICFONEST otrzymał wsparcie finansowe ze środków Programu Severo Ochoa oraz od fundacji filantropijnej Fundacio Privada Cellex Barcelona.

Młodzi naukowcy uzyskali m.in. dostęp do najnowocześniejszych ośrodków, konkurencyjne wynagrodzenie oraz zwrot kosztów badań. Zostali też wyposażeni w narzędzia, dzięki którym w przyszłości będą mogli prowadzić samodzielne badania.

W ramach projektu powstała witryna internetowa, której zadaniem było rozreklamowanie programu, zainteresowanie nim potencjalnych kandydatów oraz rozpowszechnianie informacji. Każdy, kto odwiedził tę stronę, mógł pobrać informacje o programie i procedurze składania wniosków.

Program był również promowany za granicą, a zaproszenia do składania wniosków były publikowane online. Wpłynęło łącznie 269 wniosków, a 14 naukowców z tytułem doktora otrzymało dwuletnie stypendia.

Jako że projekty badawcze stypendystów zostały włączone do trwających aktualnie badań naukowych prowadzonych przez już istniejącą grupę badawczą, stypendyści otrzymali również zaawansowane praktyczne szkolenie naukowe. Dzięki programowi stypendyści z projektu ICFONEST dostali możliwość rozwoju umiejętności pozanaukowych.

Będą ono objęci ciągłym wsparciem w przyszłości. W planach jest organizacja specjalistycznych kursów biznesowych i programów szkoleń uzupełniających oraz wielu wydarzeń naukowych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Naukowcy międzynarodowi, fotonika, szkolenie naukowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę