Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Sterowanie maszynami przy złej pogodzie

Choć pozycjonowanie ciężkiej maszynerii często odbywa się zdalnie, same systemy pozycjonowania są zwykle projektowane z myślą o pracy przy dobrej pogodzie i w sprzyjającym otoczeniu. Koncepcja nowatorskiego odbiornika może uplasować UE w czołówce coraz bardziej konkurencyjnego i dochodowego rynku globalnego.
Sterowanie maszynami przy złej pogodzie
Globalne Systemy Nawigacji Satelitarnej (GNSS) to systemy satelitów i stacji naziemnych umożliwiające określenie położenia geograficznego odbiornika w dowolnym miejscu naszej planety. Odbiorniki GNSS są interfejsem łączącym użytkownika z systemami GNSS i mają kluczowe znaczenie dla możliwości sterowania maszynami. Co więcej, sterowanie maszynami stanowi największy segment światowego rynku precyzyjnych systemów GNSS zapewniających dokładność poniżej jednego metra.

Choć systemy sterowania maszynami są stosowane również w trudnych warunkach, na przykład w leśnictwie, górnictwie odkrywkowym czy budownictwie morskim, dostępne na rynku odbiorniki są projektowane z myślą o pracy przy bezchmurnym niebie i dobrej pogodzie. Za cel finansowanego ze środków UE projektu "Design of advanced antenna and multi-sensor hybrid receiver for machine control in harsh environment" (ADVANSYS) przyjęto usunięcie tego kluczowego ograniczenia i wypracowanie przedsiębiorstwom europejskim czołowej pozycji w tym konkurencyjnym segmencie rynku.

Naukowcy opracowali koncepcję opłacalnego, bardzo czułego i odpornego odbiornika hybrydowego. System wykorzystuje wieloantenową technologię kształtowania wiązki, która ogranicza zakłócenia i umożliwia przesyłanie i odbieranie wiązki w pożądanym kierunku, w połączeniu z odbiornikiem GNSS i opłacalnymi czujnikami nawigacji inercyjnej. Te ostatnie stosuje się powszechnie na statkach, w samolotach i pojazdach kosmicznych do określania położenia, wysokości i prędkości za pomocą samej nawigacji obliczeniowej, bez zewnętrznych punktów odniesienia. Dodanie układu nawigacji inercyjnej wspomaganej wizualnie (VINS) pozwoliło stworzyć system hybrydowy i nadmiarowy. Układ VINS uzupełnia pomiary inercyjne o cechy wizualne i punkty charakterystyczne terenu, zwiększając dokładność szacunków położenia.

Nowatorska technika zapewni czołową pozycję UE na rynku systemów sterowania maszynami, szczególnie w przypadku maszyn pracujących w trudnych warunkach. Ten rozwijający się i dochodowy sektor rynku będzie stanowić ważny dodatek do oferty przemysłu europejskiego.

Powiązane informacje

Tematy

Transport

Słowa kluczowe

Odbiornik, GNSS, sterowanie maszynami, niesprzyjające środowiska, kształtowanie wiązki, wspomaganie wizualne
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę