Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Produkcja "w roju" nabiera kształtów

Naukowcy opracowali nową koncepcję modułów produkujących cienkie blachy metalowe, potrafiących automatycznie nastawiać się i regulować. Ten innowacyjny system wykorzystuje grupy mobilnych platform wyposażonych w roboty i potrafiących współpracować ze sobą.
Produkcja "w roju" nabiera kształtów
W produkcji, uchwyt specjalny to urządzenie przytrzymujące wytwarzane elementy, dzięki którym są one wysoce spójne i dokładnie wykonane. Jednak obecnie stosowane inteligentne uchwyty adaptacyjne mają ograniczone funkcje regulacji i są najczęściej nastawiane poza linią produkcyjną za pomocą laserów.

Jednocześnie producenci coraz częściej sięgają po komponenty wykonane z cienkich blach o złożonych geometriach trójwymiarowych, ze względu na aktualne tendencje dotyczące cyklu życia wyrobów, jak i właściwości estetyczne i jakość tych materiałów. Wytwarzanie takich części wymaga coraz większych zdolności adaptacyjnych.

Finansowany ze środków UE projekt SWARMITFIX ("Self reconfigurable intelligent swarm fixtures") miał na celu zaprojektowanie maszyn produkcyjnych, które mogłyby sprostać temu zapotrzebowaniu, dzięki wykorzystaniu grupy robotów – tzw. rojów – posiadających wbudowane podzespoły sterowania sieciowego.

System SWARMITFIX składa się z samoadaptowalnych uchwytów umieszczonych na mobilnych modułach, które swobodnie przemieszczają się po stole warsztatowym i współpracują ze sobą, bez konieczności zmiany położenia części. Główną zaletą tego rozwiązania jest zastąpienie bardzo drogich jednorazowych form i uchwytów elastycznymi, adaptowalnymi uchwytami, które można dynamicznie rekonfigurować na potrzeby różnego rodzaju przedmiotów obrabianych, bez konieczności opuszczania linii produkcyjnej.

Ważną innowacją wprowadzoną w projekcie było zastosowanie cieczy ulegającej przemianie fazowej w głowicy każdego z modułów roju. Pozwala to na doskonałą geometryczną adaptację do lokalnego kształtu części, a także zapewnia stabilne podparcie i chwyt.

Dodatkowo rozwiązanie wyposażone jest w inteligentny system sterowania wykorzystujący inteligentną organizację wysokiego poziomu i zachowanie się modułów niskiego poziomu, a także wirtualne środowisko do projektowania i testowania nowych uchwytów. Projekt SWARMITFIX ma szansę przyczynić się do poprawy wydajności i elastyczności producentów, pomagając im w dostarczaniu poszukiwanych na rynku produktów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę