Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe spojrzenie na postrzeganie właściwości materiałów

Naukowcy zastosowali nowatorskie podejście do badania postrzegania materiałów powierzchniowych, które jest ważnym aspektem percepcji wzrokowej człowieka. Mówiąc dokładniej, badania koncentrowały się na zjawisku błyszczenia się materiału, którego właściwości fizyczne mogą różnić się pod względem parametrów.
Nowe spojrzenie na postrzeganie właściwości materiałów
Wiadomo, że ludzie potrafią wzrokowo z łatwością odróżniać dynamiczne właściwości fizyczne i optyczne materiałów, ale nasza wiedza na temat sposobu rozpoznawania materiałów przez mózg jest wciąż niepełna. Aspekt ten jest równie ważny dla zdolności przetrwania, co możliwość odnajdywania drogi i rozpoznawania przedmiotów.

Dotychczasowe badania w tej dziedzinie skupiały się wyłącznie na nieruchomych bodźcach wzrokowych. Uczestnicy projektu MATERIAL PERCEPTION postanowili zastosować inne podejście, oparte na analizie bodźców przestrzenno-czasowych w badaniu błyszczenia powierzchni.

Pierwszy z celów badań polegał na określeniu, które przestrzenno-czasowe prawidłowości statystyczne w otoczeniu wizualnym informują nas, że powierzchnia jest błyszcząca. Pod drugie, badacze starali się zidentyfikować i zbadać obszary kory mózgowej człowieka uczestniczące w przetwarzaniu i integracji dynamicznych bodźców wzrokowych informujących o błyszczeniu powierzchni. Szczególnie ważne było tu zrozumienie, w jaki sposób procesy niższego poziomu są integrowane w celu uzyskania ostatecznej percepcji materiału.

Za pomocą połączenia metod behawioralnych, obliczeniowych i technik neuroobrazowania udało się odkryć wcześniej nieznaną rolę przepływu optycznego w percepcji właściwości powierzchni materiału. Uzyskane w ten sposób dane wykorzystano w algorytmie maszynowym, który skutecznie wykrywa i lokalizuje połysk zwierciadlany w scenerii naturalnej. Uczestnicy projektu MATERIAL PERCEPTION wykazali również adaptację neuronów do opartych na przepływie optycznym właściwości współczynnika odbicia powierzchni.

Poczyniono również postępy w identyfikacji obszarów kory mózgowej powiązanych z przetwarzaniem opartych na przepływie optycznym cech jakościowych materiału. Te i inne wyniki projektu opublikowano w artykułach na łamach czasopism. Ponadto w przygotowaniu są także inne publikacje.

Mimo że nadal potrzebne są dalsze badania, aby w pełni poznać tajniki percepcji, ustalenia projektu MATERIAL PERCEPTION są niezwykle ważne dla takich dziedzin, jak neurobiologia poznawcza, komputerowe przetwarzanie obrazu i sztuczna inteligencja. Ponadto, zrozumienie tego, w jaki sposób umysł postrzega obraz, myśli i działania ma znaczenie dla zdrowia i dobrobytu człowieka.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę