Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

EMAS — Wynik w skrócie

Project ID: 255811
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Grecja

Nowe koncepcje sterowania samolotami

Badacze opracowali i przetestowali nowe konstrukcje siłowników używanych w układach sterowych samolotów. Nowe systemy elektroniczne są lżejsze od dotychczasowych i wymagają mniej konserwacji.
Nowe koncepcje sterowania samolotami
Siłowniki to elementy układu sterowego samolotu inicjujące zmiany pozycji klap i innych powierzchni sterowych w reakcji na działania pilota. Obecnie są one często hydrauliczne, przez co są ciężkie i wymagają regularnego serwisowania.

Finansowany ze środków UE projekt EMAS ("Electric motor and sensor design and manufacture") zajął się analizą, implementacją i sprawdzeniem nowych technologii siłowników elektrycznych nadających się do zastosowań lotniczych wymagających szybkiego reagowania w trudnych warunkach. Zespół badaczy z czołowych instytutów i koncernów lotniczych z kilku krajów zajął się analizą różnych możliwych konstrukcji silników indukcyjnych i silników z trwałymi magnesami. Następnie wybrano najbardziej obiecujące konstrukcje do dalszych prac rozwojowych.

Wyniki badań wykazały, że najkorzystniejszym rozwiązaniem są obecnie silniki z trwałymi magnesami.

Choć silnik indukcyjny w optymalnej konfiguracji ma zalety w postaci niższego momentu utyku i mniejszych prądów zwarcia, jest jednak większy i cięższy od silnika z trwałymi magnesami o takim samym współczynniku odprowadzania ciepła.

Poza opracowaniem prototypowego procesu produkcji dokonano też modernizacji platform inteligentnych czujników elektronicznych i silników do systemów kontroli lotu. Dotyczyło to nowego oprogramowania do projektowania i symulacji, specjalistycznych doświadczalnych stanowisk testowych, materiałów magnetycznych i izolacyjnych oraz technologii szybkich czujników.

Innowacyjne technologie opracowane przez projekt EMAS wpisują się w koncepcję modułowej konstrukcji samolotów nowej generacji. Dzięki wykorzystaniu większej liczby układów elektrycznych powinny one przynieść znaczące korzyści w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami, zwiększając wydajność i niezawodność przy niższych kosztach eksploatacji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę