Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe emulsyjne powłoki do drewna

Naukowcy opracowali nowatorskie emulsyjne powłoki do drewna będące przyjazną dla środowiska alternatywą organicznych powłok rozpuszczalnikowych, takich jak lakier.
Nowe emulsyjne powłoki do drewna
Najnowsze ustawodawstwo UE ogranicza stosowanie lotnych związków organicznych, jak te występujące w konwencjonalnych lakierach. Jednak znane obecnie emulsyjne powłoki do drewna schną dłużej, dają mniej atrakcyjny efekt końcowy i nie chronią drewna wystarczająco skutecznie w porównaniu do powłok rozpuszczalnikowych.

Finansowany przez UE projekt "Development of a wearable, functional, regulation-compliant water-borne wood coating" (ECOVARN) powstał, w celu wypełnienia tej luki w branży meblarskiej. Jego inicjatorzy skupili się na badaniu nowych związków, testowaniu ich i dopasowywaniu tych najlepszych do skali produkcji przemysłowej.

Zbadano trzy różne rodziny polimerów. Wszystkie polimery zsyntetyzowano z materiałów roślinnych, aby zmniejszyć oddziaływanie produktu końcowego na środowisko.

Naukowcy znaleźli sposoby na mocowanie różnych chemicznych grup funkcyjnych, jak akrylany i fluoropolimery, do polimerowej konstrukcji szkieletowej, aby ulepszyć właściwości fizyczne powłok. Następnie metody produkcji najbardziej obiecujących powłok z powodzeniem przeszły testy w skali przemysłowej i wykazały pożądane właściwości fizyczne i mechaniczne.

Podsumowując, zespół projektu ECOVARN wyprodukował i opatentował kilka nowych powłok, które mogą konkurować z konwencjonalnymi lakierami. Zakończono już strategię rynkową i analizę ekonomiczną, a w ciągu kilku najbliższych lat produkty staną się ogólnodostępne.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Powłoka do drewna, emulsyjna, polimer, meble, lakier
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę