Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wspomagane komputerowo wycenianie prac spawalniczych

Nowy system informatyczny pomaga w wycenie, planowaniu i zarządzaniu skomplikowanymi pracami spawalniczymi. To zaawansowane i elastyczne narzędzie pozwala firmom spawalniczym na skuteczniejsze definiowanie optymalnych technik i kosztów.
Wspomagane komputerowo wycenianie prac spawalniczych
Spawanie jest powszechnie stosowane przy tworzeniu konstrukcji metalowych i termoplastycznych, przez co jest ważną technologią w wielu branżach. Przy projektowaniu połączenia spawanego trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wielkość i rodzaj obciążenia, grubość blachy czy zastosowane materiały.

Jednak najważniejszą kwestią przy podejmowaniu decyzji dotyczących spawania są najczęściej koszty, a mimo to – w przeciwieństwie do wysokiej automatyzacji w innych gałęziach inżynierii – koszty spawania są nierzadko obliczane bez pomocy narzędzi informatycznych. Obliczenia takie potrafią być długotrwałe i niedokładne.

W ramach unijnego projektu WELD-IT ("Welding process planning and parametric pricing software solution for SMEs") opracowano specjalne oprogramowanie pomagające specjalistom w określaniu optymalnych procesów i przygotowywaniu ofert cenowych. Najważniejszym osiągnięciem projektu WELD-IT jest pakiet dokumentacji spawalniczej (WDP) zawierający wszystkie odpowiednie zmienne oraz informacje przeznaczone zarówno dla klientów, jak i dostawców. WDP jest generowany przez system wspomagania decyzji (DSS) oparty na systemie ANFIS (Adaptive-Network–Based Fuzzy Inference System) przy pomocy modułów CAD i baz danych opracowanych w ramach projektu WELD-IT. Automatycznie generują one wiele elementów cenowych z dużą dokładnością.

Jedną z zalet systemu jest jego elastyczność, wynikająca z możliwości łączenia danych dotyczących kosztów generowanych przez DSS z danymi wprowadzanymi ręcznie przez specjalistów.

Narzędzie WELD-IT pomoże skrócić czas i ograniczyć koszty związane z kosztorysowaniem prac spawalniczych. Będzie on szczególnie przydany dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które stanowią znaczną część wszystkich firm spawalniczych, a także pomoże temu zwyczajowo konserwatywnemu sektorowi w przystosowywaniu się do potrzeb współczesnego rynku oraz skróceniu cyklu tworzenia produktów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę