Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Elastyczne ogniwa słoneczne na tkaninach

Badacze z UE zaprojektowali elastyczne organiczne ogniwa fotowoltaiczne (OPV) o długości ponad 6 m i szerokości 3 m. Umożliwią one tworzenie cienkich, lekkich paneli fotowoltaicznych o dużej powierzchni, przy potencjalnie niższych kosztach.
Elastyczne ogniwa słoneczne na tkaninach
Aktualnie Obecnie UE boryka się z silną konkurencją ze strony chińskich producentów paneli słonecznych, którzy eksportują je, oferując bardzo niskie ceny. Aby poradzić sobie na rynku, europejscy wytwórcy sięgają po niezawierające krzemu i cienkowarstwowe technologie PV. Technologie te przynoszą jednak tylko niewielkie korzyści, a wymagania dotyczące ich instalacji są podobne co w przypadku konwencjonalnych paneli słonecznych. Ponadto, moduły PV są najczęściej sztywnymi panelami, których nie można łączyć w większe struktury bez modyfikowania ich budowy.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu FABRIGEN (Fabric structures for solar power generation) obniżono koszty modułów i instalacji dzięki połączeniu elastycznych materiałów OPV z rozciągliwymi tkaninami przy pomocy technik produkcji roll-to-roll. Wytwarzanie paneli na powierzchniach tekstylnych oznacza możliwość projektowania złożonych kształtów, które maksymalizują wydajność gromadzenia promieni słonecznych.

Pokrycie dużej powierzchni elastycznymi strukturami polimerowymi jest tańsze niż w przypadku szkła, a zastosowania takich materiałów to na przykład zacienienia ścieżek pieszych, zadaszenia przystanków autobusowych, wiaty samochodowe, arkady czy stadiony. Organiczne ogniwa słoneczne nie zawierają ponadto tlenku indu i cyny, który jest trudno dostępny, drogi oraz kruchy. Partnerzy projektu zastosowali zamiast niego aluminium, które jest tańsze i z którego można wytwarzać folię.

Moduły FABRIGEN spełniają europejskie i międzynarodowe normy i przepisy dotyczące wprowadzenia schematów zasilania podłączanych lub niepodłączanych do sieci lub taryfy gwarantowanej (ang. feed-in-tariff, FIT). Krótkoterminowo plany FIT zachęcą operatorów do inwestowania, ponieważ otrzymają oni opłaty za energię wyprodukowaną w zainstalowanych przez nich systemach, takich jak zacienienia.

Długoterminowo naukowcy przewidują budowę systemu, w którym schematy FIT nie będą koniecznie, z racji niskich kosztów technologii fotowoltaicznej w porównaniu z zasilaniem z sieci. Opracowane materiały i technologie przyczynią się do zrównania kosztów energii słonecznej z konwencjonalną.

Zredukowane koszty produkcji, przesyłu i operacyjne powinny zachęcić do inwestowania w solarne zasilanie fotowoltaiczne. Ta technologia jest całkowicie pionierska, jako że na rynku nie istnieje obecnie nic podobnego do niej na rynku. Uczestnicy projektu FABRIGEN mają nadzieję, że zacienienia i markizy z ogniwami fotowoltaicznymi pojawią się w całej Europie. Będą one nie tylko zapewniać ciepło i cień, lecz również produkować elektryczność.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Ogniwa słoneczne, organiczne fotowoltaiczne, struktury tekstylne, energia słoneczna, rozciągliwe tkaniny, roll-to-roll
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę