Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

PLPWETea — Wynik w skrócie

Project ID: 277156
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Turcja

Nowa technika produkcji ekstraktów z odpadów herbacianych

Tureccy naukowcy zbudowali system wodny, który przekształca odpady z przetwórstwa artykułów spożywczych, takich jak herbata, oliwki i orzechy pistacjowe w wartościowe produkty chemiczne.
Nowa technika produkcji ekstraktów z odpadów herbacianych
W ramach projektu PLPWETEA (Value added utilization of black tea by-products using pressurized low polarity water extraction for the development of bioactive extracts), finansowanego przez UE, opracowano techniki odzyskiwania polifenoli i saponin z odpadów z przetwórstwa herbaty. Metoda ta wykorzystuje technikę zwaną ekstrakcją z użyciem sprężonej słabo spolaryzowanej wody (PLPW — pressurised low-polarity water).

Naukowcy wykorzystali oznaczenia analityczne i biologiczne do zbadania wydajności chemicznej i bioaktywności produktów ubocznych czarnej herbaty. Naukowcy wykorzystali te informacje do zbudowania i optymalizacji systemu ekstrakcji PLPW.

Zaprojektowano i zbudowano w pełni operacyjny ekstraktor PLPW w skali laboratoryjnej i opracowano oznaczenia antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe dla próbek czarnej herbaty. Na podstawie tych testów, zespół PLPWETEA wprowadził zmiany projektowe w systemie ekstrakcji dla uzyskania optymalnej wydajności i czystości ekstraktów chemicznych.

Naukowcy wykorzystali także modele matematyczne do optymalizacji parametrów procesu ekstrakcji PLPW zarówno w celu zwiększenia wydajności, jak i potencjalnej ekstrakcji nowych produktów bioaktywnych. Informacje te pomogą badaczom zwiększyć skalę ekstraktora do celów komercyjnych.

Zespół PLPWETEA udostępnił sprawdzoną i zrównoważoną metodę ekstrakcji wartościowych z perspektywy komercyjnej związków uzyskiwanych z produktów ubocznych i odpadów z przetwórstwa czarnej herbaty. System ten z powodzeniem zastosowano do ekstrakcji związków z odpadów z przetwórstwa orzechów pistacjowych i oliwek, demonstrując w ten sposób jego użyteczność.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Czarna herbata, produkty uboczne herbaty, bioaktywny, polifenole, saponiny, sprężona słabo spolaryzowana woda
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę