Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

BIOSEAFOOD — Wynik w skrócie

Project ID: 239540
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Islandia

Wpływ produktów ubocznych owoców morza na zdrowie

Owoce morza takie jak ryby, kraby czy wodorosty przez lata stanowiły źródło bioaktywnych składników odżywczych, korzystnie wpływając na zdrowie człowieka. Badacze zgłębiają aktualnie zagadnienie zmian, jakim ulegać mogą te składniki w okresie przechowywania oraz po spożyciu.
Wpływ produktów ubocznych owoców morza na zdrowie
Produkty takie jak olej z wątroby dorsza, białka rybne czy wyciągi z wodorostów uznaje się za wartościowe zdrowotnie i sprzedaje od wielu lat. Niemniej niewiele badań skupiało się na zmianach jakim podlegają te produkty w efekcie przechowywania, zmiany postaci, trawienia i wchłaniania w organizmie.

Finansowany ze środków UE projekt BIOSEAFOOD ("Bioactive compounds from seafood byproducts") miał na celu zbadanie zmian zachodzących w w/w składnikach w okresie pomiędzy ich pozyskaniem a spożyciem. Badacze skoncentrowali się na potencjalnym zmniejszeniu aktywności biologicznej oraz jego możliwych dodatnich lub ujemnych skutkach po spożyciu.

Badaniu poddano trzy grupy składników: oleje omega-3 z wątroby dorsza, hydrolizat rybny (pasta białkowa) oraz polifenole w wyciągach z wodorostów. Wszystkie grupy odznaczają się wysoką stabilnością w fazach produkcji i przechowywania. Olej z wątroby dorsza zmieniał jednak właściwości w trakcie trawienia.

Hydrolizat oraz wyciągi z wodorostów wykazywały dobre właściwości przeciwutleniające; wszystkie 3 badane grupy powodowały zmiany ekspresji białek po ich spożyciu, tym samym potwierdzając swoją aktywność biologiczną. Inne istotne wyniki badania to stwierdzenie, iż wyciąg z wodorostów stymuluje układ odpornościowy, zaś hydrolizat białkowy wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Wyniki te rzuciły światło na zmiany jakim podlegają produkty uboczne owoców morza w obrębie układu pokarmowego. Potwierdzają również iż składniki te są aktywne biologicznie oraz posiadają dodatkowe, niewykazane dotychczas, właściwości prozdrowotne.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę