Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zapobieganie zakażeniom dróg moczowych

Cewniki wewnętrzne służą do zbiórki próbek moczu oraz do dokładnej oceny moczu u pacjentów, pomagając w określeniu ciężkości choroby lub urazu. Do około 80% zakażeń dróg moczowych dochodzi na skutek użycia cewników wewnętrznych, długiej hospitalizacji oraz wysokich kosztów opieki zdrowotnej.
Zapobieganie zakażeniom dróg moczowych
Do zakażenia cewnika wewnętrznego dochodzi, kiedy powierzchnia zewnętrzna i wewnętrzna cewnika zostaje skażona przez osad białka, sprzyjający adhezji bakterii i tworzeniu się biofilmu. Skuteczna prewencja skażenia drogą zewnętrzną polega na impregnacji cewnika filmem z hydrożelu i srebra lub antybiotykiem w połączeniu z doustną antybiotykoterapią. Niestety, lekarze nie potrafią zapobiegać zakażeniu dróg moczowych na skutek skażenia cewnika drogą wewnętrzną.

Projekt SAFE CATHETER, finansowany ze środków UE, z powodzeniem rozwiązał ten problem dzięki opracowaniu taniego i pomysłowego rozwiązania. Specjalne urządzenie zostało wprowadzone do rurki zewnętrznej łączącej cewnik z workiem na mocz. Jego projekt zapobiega migracji bakterii do wnętrza cewnika, nie dopuszczając tym samym, aby biofilm bakteryjny odpowiedzialny za zakażenie docierał do pęcherza moczowego pacjenta.

Członkowie projektu powlekli plastyczny substrat cienkim filmem dwutlenku tytanu o właściwościach fotokatalicznych. Ten cienki film może być stymulowany diodami emitującymi światło UV w urządzeniu. Zaleta diod LED jest taka, że do działania potrzebują małych baterii guzikowych, które są tanie i łatwo dostępne. Możliwym udoskonaleniem jest użycie diod LED na światło widzialne, zamiast światła UV.

Wykazano, że w warunkach laboratoryjnych innowacyjne urządzenie SAFE CATHETER posiada właściwości antybakteryjne i skutecznie zapobiega tworzeniu się biofilmu. Jego komercjalizacja pozwoli zmniejszyć liczbę zakażeń dróg moczowych na skutek zakażenia cewnika oraz związaną z tym liczbę zgonów szpitalnych. A to z kolei powinno zmniejszyć obciążenia ekonomiczne, wynikające z nieobecności w pracy oraz przedłużonej hospitalizacji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę