Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Innowacyjne elektrody monitorują zwalczanie bakterii Legionella

Legionella to niebezpieczny patogen występujący w instalacjach wodociągowych, na przykład w szpitalach, hotelach, domach spokojnej starości, więzieniach czy na statkach. Kontrolowanie rozwoju tych bakterii należy do priorytetowych celów instytucji opieki zdrowotnej na całym świecie, a teraz stało się dużo łatwiejsze dzięki inicjatywie finansowanej przez UE.
Innowacyjne elektrody monitorują zwalczanie bakterii Legionella
Zwalczanie baterii Legionella w instalacjach wodociągowych jest niezbędne i zwykle polega na jonizacji miedziowo-srebrnej, polegającej na przepuszczaniu wody przez urządzenie podające prąd o niskim potencjale do miedzianych i srebrnych elektrod. Dodatnio naładowane jony miedzi i srebra wiążą się ze ścianami komórkowymi bakterii, powodując ich pękanie i śmierć organizmu. Jony te przenikają także przez biofilmy innych mikroorganizmów żyjących w rurociągach obok Legionelli.

W ramach projektu SILCO stworzono nowe narzędzie do monitorowania analitycznego oparte na pozbawionej miedzi mikroelektrodzie, które umożliwia monitorowanie metali ciężkich obecnych w wodzie w małych stężeniach. W czasie gdy rozpoczynała się realizacja projektu, na rynku nie było urządzenia do monitorowania stężenia miedzi i srebra na poziomie jednej części na miliard (ppb) w oczyszczanej wodzie.

Celem prac było zatem zbudowanie urządzenia, które w sposób ciągły mierzyłoby stężenie miedzi i srebra w wodzie zakażonej bakteriami Legionella, oczyszczanej jonizatorem miedziowo-srebrnym. Metale ciężkie są bardzo toksycznymi i niebezpiecznymi polutantami, a monitorowanie ich śladowych ilości jest niezwykle ważne.

Badacze zastosowali w urządzeniu innowacyjne elektrody uszlachetnione borem, służące do długotrwałego monitorowania, oraz elektrody nanoszone metodą sitodruku do monitorowania w krótszych okresach czasowych. Narzędzie podłączono do samoadaptacyjnego inteligentnego kontrolera zarządzającego dozowaniem miedzi i srebra. System wyposażony jest też w interfejs komunikacji bezprzewodowej, pozwalający na sterowanie urządzeniem przez Internet oraz obsługę centralnego serwera rejestrującego dane.

Narzędzie stworzone przez konsorcjum SILCO pomoże ograniczyć zagrożenie Legionellą dzięki kontrolowaniu rozwoju bakterii za pomocą nowatorskiego urządzenia. Ponadto, system może znaleźć zastosowanie w pomiarach wielu innych metali obecnych w śladowych ilościach w środowisku wodnym.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę