Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

COBAPACK — Wynik w skrócie

Project ID: 231106
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Hiszpania

Nowe technologie opakowań żywności

Opakowania odgrywają kluczową rolę w każdym współczesnym systemie zintegrowanej dostawy produktów, zapewniając klientowi dostępność nienaruszonego produktu o wysokiej jakości. Dzięki dofinansowaniu UE opracowano nową technologię ulepszonych i bardziej ekologicznych plastikowych opakowań do żywności.
Nowe technologie opakowań żywności
W wymagających zastosowaniach pakowania, na przykład przy pakowaniu gotowych posiłków, serów, lodów, ciast i wielu produktów niespożywczych, używa się wielu warstw plastiku. Opakowania wielowarstwowe są przeważnie wykonywane skomplikowaną metodą dwuetapową, łączącą współwytłaczanie z późniejszym formowaniem termicznym.

Jest to technologia produkcji stosowana głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) i stwarzająca kilka istotnych problemów. Niektóre polimery syntetyczne używane w procesie współwytłaczania są kosztowne i niezgodne chemicznie z pozostałymi warstwami, a przy tym nie nadają się do recyklingu. Poziom odpadów produkcyjnych wynosi około 10%. Proces kształtowania termicznego jest złożony i wiąże się z odpadami na poziomie 40%.

Poszukując odpowiedniego rozwiązania, w ramach projektu COBAPACK stworzono plastiki wielowarstwowe zawierające skrobię niestrukturyzowaną, które podlegają recyklingowi w 100%. Ponadto opracowano jednoetapowy proces współwtryskiwania, który zmniejsza ilość odpadów, wymaga mniej energii i pozwala uzyskiwać dużą szybkość produkcji opakowań przy zwiększonej dokładności i tolerancji.

Nowe technologie opracowane w toku projektu powinny mieć istotny wpływ na branżę tworzyw sztucznych jako alternatywa dla obecnych technologii pakowania żywności pozwalająca produkować nowe, przyjazne dla środowiska opakowania plastikowe. Dzięki możliwości formowania różnych kształtów technologia może też znaleźć zastosowanie w opakowaniach poza przemysłem spożywczym, na przykład w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Pozwoli to otworzyć nowe rynki przed europejskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami uczestniczącymi w łańcuchu wartości pakowania, zwiększając przy tym ich konkurencyjność.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę