Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

HYDRUS — Wynik w skrócie

Project ID: 231975
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Hiszpania

Obietnica systemu mikronawadniania ulegającego biodegradacji

Mikronawadnianie to metoda nawadniania polegająca na dostarczaniu małych porcji wody bezpośrednio do korzeni roślin uprawnych. Naukowcy poczynili postępy w opracowaniu nietoksycznego, ulegającego biodegradacji układu rurek do mikronawadniania.
Obietnica systemu mikronawadniania ulegającego biodegradacji
W porównaniu z tradycyjnymi systemami nawadniania plonów mikronawadnianie pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o 60%. Obecnie stosowane rurki plastikowe niszczeją jednak z biegiem czasu, a ich usuwanie z pól jest kosztowne i czasochłonne.

Za cel finansowanego ze środków UE projektu HYDRUS przyjęto opracowanie i przetestowanie alternatywnego, ekologicznego systemu rurek. Badacze zajęli się zaprojektowaniem systemu, który przy zapewnieniu takich samych parametrów pracy jak obecnie stosowane plastikowe systemy mikronawadniania ulegałby biodegradacji w przemysłowych warunkach kompostowania.

Korzystając ze standardowych maszyn do formowania wtryskowego, zespół opracował proces produkcji rurek wykonanych w ponad 70% z biopolimeru. Ze względu na właściwości fizyczne używanego biopolimeru konieczne było zaprojektowanie nowej formy dla elementów kroplowych.

Skalę procesu produkcyjnego zwiększono do poziomu umożliwiającego testy w gospodarstwie i w testach terenowych materiał okazał się dorównywać skutecznością tradycyjnym rurkom plastikowym. Materiał przeszedł też pomyślnie wszystkie testy bezpieczeństwa i ekotoksyczności, a dodatkowo nadaje się do kompostowania.

Niestety, za sprawą kosztu surowców system HYDRUS jest obecnie dwukrotnie droższy od konwencjonalnego, plastikowego systemu mikronawadniania. Mimo to wyniki projektu należy uznać za sukces, ponieważ dowiedziono wykonalności systemu mikronawadniania, który ulegałby biodegradacji, nadawał się do kompostowania w warunkach przemysłowych i był bezpieczny dla środowiska.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę